S průběhem ruské intervence v Sýrii nejsou spokojeni ruští politici ani generálové, což údajně vyplývá z jejich mnohých „opatrných výroků“.
Původní plány, které počítaly s tím, že ruské bombardování pomůže dobýt zpět mnohá území, se však nyní nenaplňují. A to i přes to, že syrské armádě pomáhají íránské revoluční gardy či Hizballáh.
„Věci se nevyvíjejí dobře. Asadova armáda je unavená, Íránci nejsou příliš schopní a rebelové, kteří proti nim bojují, mají zkušenosti,“ uvedl poradce ruského ministerstva obrany a šéf Centra pro strategické a technologické analýzy v Moskvě Ruslan Puchov.
Podle izraelského ministra obrany Moše Jalona měl Putinův zásah v Sýrii trvat celkem tři měsíce, ty však uplynou na konci roku a Rusko rozhodně nesplnilo své původní plány.
„Putin chtěl, aby Asadova armáda dostala zpět pod kontrolu Idlíb a další oblasti, držené povstalci, během tří měsíců. To se nestane, zatím vypadá intervence jako neúspěch,“ dodal Jalon.
„Rusové nasadili do akcí v Sýrii letouny Suchoj, vrtulníky Mi-24, systém protiletadlové obrany S-400, raketomety TOS-1A Buratino či ponorku schopnou odpalovat střely s plochou dráhou letu.“ Pozemních operací se však účastnit nechtějí, ty za ně vykonává syrská armáda, íránské revoluční gardy a Hizballáh. Íránci se ale údajně již stahují.
Povstalce naopak podporuje Saúdská Arábie, ti však bojují nejen sami mezi sebou, ale i s Islámským státem, „jehož území se v Sýrii i přes americké, francouzské, ruské či jakékoliv další bombardování zatím příliš nezmenšuje“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa