Generální tajemník OSN António Guterres hned v úvodu zasedání Rady bezpečnosti OSN vyzval členy rady, aby nevyhrocovali situaci v Sýrii a chovali se umírněně. ČTK napsala, že poté Rusko radě předložilo návrh rezoluce, která kritizuje „agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN“.
Pro tento návrh zvedly ruku Bolívie a Čína. Osm zemí bylo proti a čtyři se zdržely. Pro přijetí rezoluce bylo zapotřebí nejméně devět z 15 hlasů v radě a vetovat nesmí ani jeden z pěti stálých členů rady, z nichž tři – USA, Británie a Francie – jsou země, které na Sýrii zaútočily.
António Guterres se na státy obrátil s prosbou, aby nepodnikaly akce, které by mohly situaci vyhrotit a způsobit další utrpení Syřanům. Řekl také, že na území Sýrie jsou už mezinárodní vyšetřovatelé, kteří jsou připraveni odjet do Dúmy a zabývat se vyšetřováním ohledně útoku ze 7. dubna.
„USA a jejich spojenci projevili naprostou lhostejnost k mezinárodnímu právu,“ vyjádřil se v dnešní radě ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja, podle nějž byl útok napadením suverénního státu a ohrozil snahu OSN o řešení syrské krize. Údery považuje za chuligánství a americké důkazy o použití chemických zbraní v Dúmě za nepravdivé.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil noční údery na Sýrii za nelegální a nepřijatelné, jeho náměstek Sergej Rjabkov pak informoval o tom, že Rusko je v kontaktu se Spojenými státy i s dalšími zeměmi, které se podílely na raketovém útoku proti cílům v Sýrii. Podle jeho slov má Moskva zájem na spolupráci s Washingtonem při řešení syrské krize.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab