List Komsomolskaja pravda jméno ukrajinského svědka neuvedl. Tvrdí prý, v den neštěstí pobýval nedaleko mezinárodního letiště u východoukrajinského Dněpropetrovsku a přihlížel startu i následnému přistání ukrajinského bojového letounu Su-25.
Hodinu před katastrofou prý z letiště startovaly hned tři bitevníky Su-25, z nichž jeden byl vyzbrojen raketou vzduch-vzduch. Dotyčné letadlo se po splnění úkolu vrátilo bez rakety, citovala svědka Komsomolskaja pravda.
Pilot osudného stroje, jmenoval se údajně Vološyn, byl prý velmi vystrašen. Když vystoupil z letadla, prohlásil, že "to nebylo ono". Stroj se prý ocitl v nevhodnou dobu na nevhodném místě.
Verze o ukrajinském podílu na zničení malajsijského letounu není nová. V ruských médiích se už dřív objevila řada podobných svědectví i údajných satelitních snímků, které měly ukrajinskou vinu potvrzovat. Některé z údajných důkazů byly později označeny za podvrh.
Jasné důkazy nejsou
Velká většina odborníků se přiklání k názoru, že boeing sestřelili povstalci raketou země-vzduch. Byla s největší pravděpodobností odpálena z území, které tehdy vzbouřenci kontrolovali.
Jasné důkazy o příčině neštěstí ale stále neexistují. Zářijová zpráva nizozemských vyšetřovatelů jako příčinu katastrofy v Doněcké oblasti sestřelení přímo neoznačila, uvedla jen zasažení trupu letadla "množstvím vnějších objektů s vysokou energií". I tento závěr podle odborníků dokládá, že nešlo o letecký útok, protože raketa vzduch-vzduch zasahuje letecké motory.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: dkr, čtk