Na oživení české ekonomiky se letos prý podílela hlavně soukromá spotřeba - a podobně by tomu mělo být i v příštím roce. „Domácnosti mají velmi pozitivní náladu díky klesající nezaměstnanosti a konečně i zvýšení jejich příjmů," řekl serveru ekonom ČSOB Petr Dufek.
S odvoláním na nejmenované analytiky server uvádí, že reálná mzda by měla v roce 2015 růst o 2,3 až 3 procenta. To znamená, že ceny by měly růst pomaleji, protože inflace má podle Ministerstva financí činit jen 1,5 procenta.
HDP Německa má růst méně než HDP Česka
Jenže vyhráno prý ještě není. „Ani rok 2015 nebude tak silný, protože motor Evropy, Německo, nemá příliš energie k velkému růstu," řekl serveru analytik Home Credit Michal Kozub. A tak zatímco Česko se má podle prognózy Ministerstva financí v příštím roce těšit 2,5% růstu, německý HDP by se měl zvýšit jen o 1,4 procenta.
Právě vývoj v eurozóně a především v Německu má být pro Česko klíčový. Podle serveru se totiž eurozóna nachází na hraně deflace a zásahy Evropské centrální banky (ECB), například záporná depozitní sazba nebo poskytování výhodně úročených úvěrů, zatím příliš nezabírají. Deflace by se prý dostala i k nám - právě „díky" zahraničnímu obchodu s Německem, Slovenskem či Rakouskem.
Při deflaci u sousedů by museli zlevnit i čeští výrobci
Podle Kozuba by se pokles cen u sousedů „přelil" do Česka, protože by zboží a služby z dovozu stály méně. Kvůli boji o zákazníka by pak museli zlevnit i tuzemští výrobci.
Začátkem příštího roku možná ECB začne odkupovat vládní dluhopisy zemí eurozóny
„Je pravděpodobné, že Evropská centrální banka v prvním čtvrtletí roku 2015 rozšíří svůj arzenál nekonvenčních měnověpolitických zásahů, přičemž do něj možná zahrne i odkup vládních dluhopisů členských zemí eurozóny," cituje server Lukáše Kovandu, ekonoma společnosti Roklen.
Když to nezabere, zasáhne opět ČNB
Teprve pokud by ani tento krok nezabral a české ceny by se kvůli vývoji v zahraničí držely hluboko pod dvouprocentním inflačním cílem, tak by podle něj mohla opět zasáhnout Česká národní banka (ČNB).
„V prvé řadě by nejspíše oznámila prodloužení uplatňování intervenčního režimu až za horizont roku 2016," uvedl Kovanda. Připomněl tak zásah, kvůli němuž koruna v listopadu 2013 oslabila z 25,7 na 27 korun za euro.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam