Osmašedesátník je podle Jandourka bývalý reformní komunista, který v době normalizace ztratil moc a vliv tím, že někdy končil v disentu a někdy zase v exilu na západních univerzitách. „Má dodnes pocit, že ačkoliv někdy předtím, třeba v temných 50. letech, stál na špatné straně, později to napravil svou reformní činností. Někdy navíc za to ještě i trpěl, což byla často pravda,“ píše ve své úvaze sociolog a dodává, že pojem devětašedesátník ale znamená ještě něco jiného. Podle něj označuje různé reformní komunisty, kteří postupně, když jejich projekt následkem sovětské invaze ztroskotal, začali ustupovat krok za krokem, až se nakonec obrátili proti vlastnímu národu.
„Výsledkem byl známý pendrekový zákon, pod kterým byl podepsán i Alexandr Dubček. Couval Černík, couval Smrkovský, v zásadě málokdo ze strany vystoupil, kdyby je tehdy noví ostří hoši sami nevyhodili,“ vysvětluje Jandourek v komentáři.
Lidé jsou stále stejní. Nové jsou zkušenosti a technologie

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd