Domovské právo bylo zrušeno po nástupu komunistů k moci. Jako největší výhody jeho znovuobnovení Polčák vidí, že by se vytvářely vazby lidí k obci a motivace, aby v nich dlouhodobě zůstávali. Obyvatelé s domovským právem by například měli právo na návštěvu školy, kterou obec zřizuje. Jako další výhodu vidí úsporu při vyplácení dávek, například příspěvku na bydlení. Místní úředníci totiž podle něj mají lepší přehled o tom, jaká je skutečná sociální situace lidí, kteří o dávky žádají. „Někteří by tak o dávky ani nežádali," poznamenal. Ušetřené peníze by pak mohla využít obec ke svému rozvoji.
Polčákův návrh vyvolal mezi přítomnými starosty dlouhou diskuzi. „Předpokládal jsem, že to bude kontroverzní," poznamenal Polčák s tím, že doufá, že se mu podaří straníky během příštích dvou let přesvědčit. ČTK řekl, že s vedením hnutí o tématu diskutuje už asi dva měsíce. Jeho návrh podpořil například současný šéf hnutí Petr Gazdík.
Změny volebního systému
Dalším volebním tématem, které se na konferenci řešilo, jsou volební systémy. Hnutí chce podle Polčáka prosadit přímou volbu starostů. STAN také uvažuje o podpoře změny volebního systému do Poslanecké sněmovny.
Jeden z návrhů na dnešním sněmu prezentoval podnikatel a bojovník proti korupci Karel Janeček. Podle něj by lidé mohli mít ve volbách až čtyři hlasy a případně i jeden hlas negativní. Volilo by se v 81 volebních obvodech, v každém by se rozdělily dva mandáty. Podle Janečka by takový systém vedl k oslabení extremistických a k posílení demokratických stran, což dokládal pokusy při průzkumu veřejného mínění.
Konferenci zahájil Gazdík, zmínil obvinění z korupce libereckého hejtmana Martina Půty, který hnutí donedávna vedl. Vyjádřil mu podporu a přesvědčení, že se ničeho nedopustil. „Martine, my ti přejeme, aby ses očistil," řekl.
Na konferenci vystoupili také například ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta, který se zabývá studiem takzvaných kolapsů společností, a ekonom Petr Zahradník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp