Salmonela z Ukrajiny. Jen se mlčelo. A Polsko. Odhalena čísla

11.05.2023 9:40 | Analýza

Mediální prostor i sociální sítě ovládá diskuse týkající se zdravotních rizik spojených s potravinami z Ukrajiny. Výskyt pesticidů a nepovolených látek v ukrajinském obilí objevilo například Slovensko i Polsko a některé evropské země tak posléze pozastavily jeho dovoz. Podívali jsme se proto, co k nám a do ostatních zemích Visegrádské čtyřky z Ukrajiny přišlo v posledních letech. Ze záznamů vyplývá, že pokud jde o jídlo z Ukrajiny a problémy s ním, nejde hlavně o obilí. Jde o kuřecí maso a případy už z minulých let, kdy se o věci mlčelo či nehovořilo. Skloňována je salmonela. Tento problém je však hlášen masivně i z Polska. Odhalená čísla mluví o stovkách případů.

Salmonela z Ukrajiny. Jen se mlčelo. A Polsko. Odhalena čísla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Muž v obchodě, ilustrační foto

V posledních týdnech se v souvislosti s Ukrajinou hovoří zejména o hrozbě, že by k nám mohlo dorazit nekvalitní obilí, které již zaznamenaly některé sousední země.

Během nedávných protestů zemědělců, volajících po obnovení ochranářské politiky a zavedení cel či rovnou po úplném zákazu dovozu obilí, zaznívaly obavy zemědělců, že by museli evropským zákazníkům zlevňovat své obilí, ale také argumentace o případech, kdy se v ukrajinském obilí nacházely nelegální pesticidy a jiné zakázané látky, což byl také důvod, proč nakonec vlády některých států během dubna zemědělcům ustoupily a dovoz ukrajinského obilí zatrhly. Takový krok učinily Polsko, Maďarsko, Slovensko a posléze i Bulharsko.

Česko se k takovému postupu odmítlo připojit a stejně jako například Rumunsko – intenzivněji kontrolovat a nikoliv – v aktuální situaci zvýšeného růstu cen – zakazovat dovoz levného obilí. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) posléze na tiskové konferenci ve čtvrtek 20. 4. uvedl, že při kontrolách zboží z Ukrajiny Státní zemědělská a potravinářská inspekce nenašla nic závadného.

Obavy kolem ukrajinského obilí mířícího do Čech se dosud nikterak nepotvrdily, v minulém týdnu však přišla od Státní veterinární správy (SVS) zpráva, že v rámci mimořádné kontrolní akce zaměřené na zásilky drůbežího masa a vajec ze zemí mimo Evropskou unii (tzv. třetích zemí) provedla dosud více než 20 kontrol, během nichž odebrala přes čtyři desítky vzorků drůbežích produktů, a z 25 vyšetřených vzorků byly dva pozitivní. Jedním z nich byly mražené kuřecí prsní řízky z Brazílie a druhým hluboce zmrazené kuře bez drobů z Ukrajiny, zachycený v Pardubickém kraji.

Zadržena byla zásilka o celkovém množství 3498 kilogramů, která měla putovat do prodejen řetězce JIP východočeská, a. s., a v rámci šetření bylo zjištěno, že z kuřat byl dále připravován marinovaný polotovar určený ke grilování. „Při kontrole v provozovně řetězce byly zjištěny a staženy z další distribuce necelé tři tuny kuřat. Ve výrobně polotovarů pak zhruba 700 kusů kuřat. SVS zakázala uvádět kuřecí polotovar na trh a v současné době probíhá stahování produktu z distribuce,“ informoval kontrolní orgán, který před tím již prověřoval 17 vzorků z ukrajinského drůbežího masa a 5 vzorků z tamních vajec.

Záchyt se okamžitě propsal také do Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (Rapid Alert System for Food and Feed, RASFF), který slouží k oznamování přímého nebo nepřímého rizika pro lidské zdraví pocházejícího z potraviny nebo krmiva v rámci Evropské unie a členů Evropského sdružení volného obchodu. Právě z něho vyplývá, že k nám toto ukrajinské maso putovalo skrze Slovensko či to, že bylo uvedeno, že nejde o vážnou hrozbu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radek Kotas

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Moc díky za článek, takhle vypaá , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseTen vzadu , 11.05.2023 10:52:22
- podle mého - správná novinařina. Ne články s dementními titulky a lidmi alá Džamila a kaštan na špejlích z Řeporyjí. Takže vážně díky, zůstaňte u toho.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…