Sametová revoluce se v roce 1989 prohnala i hornickým Sokolovem

15.09.2019 7:08 | Zprávy

Překotnému dění v listopadu 1989 se nevyhnul tehdy ani Sokolov. Občanské fórum zde vzniklo z iniciativy historika sokolovského muzea Ericha Kříže a jeho spolupracovníků, dalšími osobnostmi byli například Milan Pulkert, Jaromír Dvořák, Tomáš Kábrt nebo Jan Hadrava. Stovky lidí jim naslouchaly na náměstí Budovatelů nebo v evangelickém kostele. Méně známá je ale například skutečnost, že jako jedni z prvních si 22. listopadu pozvali několik představitelů strany a města na besedu studenti sokolovského gymnázia, popsal pro ČTK sokolovský historik a gymnaziální pedagog Vladimír Bružeňák.

Sametová revoluce se v roce 1989 prohnala i hornickým Sokolovem
Foto: wikipedia
Popisek: Sokolov.

„Ten rozhovor mezi nimi moc dobře nedopadl. Studenti se představitelů ptali na události v Praze, na stávku a podobně. Komunisté to nebyli schopni uspokojivě vysvětlit a později obvinili studenty, že jsou manipulováni, že jsou zneužíváni cizími silami k rozvracení. Jako jsou často obviňování i dnes,“ řekl Bružeňák.

Zajímavostí zřejmě související s listopadovými událostmi je také několikerý přelet stíhačky MiG-29 nad Sokolovem. Stíhačka ze Žatce přeletěla nad Sokolovem jeden prosincový den čtyřikrát. Při přeletu popraskaly na některých místech ve městě tabulky v oknech, lidé byli vyděšení. Řada z nich se domnívala, že to má být forma zastrašování. Představitelé sokolovského Občanského fóra chtěli proto po armádě vysvětlení, událost ale není pořádně objasněna dodnes.

„Při setkání armády s občany v dnešním kině Alfa jeden pán řekl, že jeho známý v důsledku toho náletu dokonce zemřel. Byl to starší pán, procházel se po parku a nízký přelet stíhačky nad městem ho velice rozrušil. V důsledku toho po příchodu domů zemřel na infarkt,“ popsal historik.

Občanské fórum po sametové revoluci v Sokolově iniciovalo první kulaté stoly, vznikly komise pro řešení problémů ve městě. Hlavními polistopadovými tématy byla v Sokolově kvůli špatnému stavu ovzduší a životního prostředí ekologie, ale například i školství a zdravotnictví.

„Dlouho se vedly diskuse o tom, že by zdravotníci pro svoje účely mohli využít vyklizené sídlo KSČ. Stav zdravotnictví ve městě byl totiž špatný a kapacita nemocnice a polikliniky nestačila. Nakonec ale bylo rozhodnuto, že se v budově usídlí městský úřad. Pro tyto účely je budova v Rokycanově ulici využívána dodnes,“ uzavřel Bružeňák.

V Sokolově byla v červnových volbách roku 1990 volební účast 95,5 procenta. Vítězství v nich získalo Občanské fórum s 64,6 procenta hlasů.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

18:18 Vztek Šichtařové. Krize, o které se raději nemluví. V Evropě se ale dějí věci

Ekonomka Markéta Šichtařová začala své pravidelné ekonomické zpravodajství velmi zostra. „Dneska se …