Podle zprávy finského Střediska pro výzkum energií a čistého vzduchu je EU stále největším dovozcem ruské ropy, a to i navzdory sankcím, které, jak připomíná The Independent, přitom Evropská unie oznamovala s tím, že Rusku dokáže „odepřít nadměrné zisky z vývozu ropy“. To se však daří jen částečně.
Ruské příjmy z ropy a plynu se rok po zahájení invaze na Ukrajinu v letošním únoru propadly meziročně o 46 procent na 6,9 miliardy dolarů (147,5 miliardy korun), což přiznalo tamní ministerstvo financí a agentura Bloomberg tehdy vyčíslila, že se výnosy z ropy a ropných produktů – tvořící více než dvě třetiny daňových příjmů Ruska z energetiky – podle jejích výpočtů až o 48 %. Přestože se tak při pohledu na tato čísla jeví, že musí ruské rafinérie „přetékat“ nikým nechtěnou ropou, ve skutečnosti je něčemu takovému pravda na míle daleko.
Rusko sice kvůli sankcím na ropě samo nevydělává tolik jako před napadením Ukrajiny a z finančního hlediska zažívá velmi nepříjemné dopady, samotný surovinový export se do Evropy nezastavil a avizované odpojení od ruských energií se tak v EU nekoná. A to právě kvůli samotné Evropě – právě ona je totiž tím, kdo podkopává její vlastní sankce, jelikož si země EU nadále dováží ropu ze zemí, které se staly hlavními odběrateli ruské energie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.