Prokuratura oznámila, že vyšetřováním případu Bulharska a jeho způsobu zavádění sankcí Evropské unie vůči Rusku se bude zabývat Státní agentura pro národní bezpečnost. „Prokuratura žádá Radu ministrů a všechny ministerstva a úřady, které se účastní Koordinační skupiny (pro ruské sankce), o informace o konkrétních opatřeních a aktech v souvislosti s uvalenými sankcemi,“ oznámila minulý pátek prokuratura. O celé záležitosti informuje zpravodajský web Euractiv.
Již v únoru Euractiv na základě žádosti o přístup k informacím dostal odpovědi z bulharské národní daňové agentury, z nichž vyplynulo, že Bulharsko neuvalilo na ruské občany nebo společnosti vedené na sankčním seznamu Evropské unie od jejich prvního uvalení po anexi Krymu v roce 2014 žádné sankce.
Celkem uvalila Evropská unie sankce na 1386 ruských občanů a 171 společností a v roce 2022 zmrazila přes 300 miliard eur z ruských bank a 20 miliard eur v aktivech patřících ruským oligarchům. Investigativní server Bird.bg už minulý rok v březnu odhalil jména několika ruských občanů vlastnících nemovitosti v Bulharsku u Černého moře. Mezi zveřejněnými jmény se objevil Sergej Čemezov, Maxim Topilin, Vladimir Pligin nebo ruský poslanec Alexej Čepa.
V Bulharsku vlastní podle údajů z roku 2019 zhruba 300 tisíc Rusů asi 500 000 nemovitostí. Bulharský daňový úřad připouští, že o sankcích ví, prozatím je však stále neuplatňuje. Právníci pro Euractiv uvedli, že i když bulharský právní systém stanovuje pouze postup pro zabavení majetku, nikoliv jeho zmrazení, nařízení Evropské unie o sankcích musejí všechny členské země přímo uplatňovat, a to i přestože jejich vnitrostátní předpis takovýto postup nestanovuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.