Saša Vondra přirovnal Babiše k Saddámu Husajnovi. Šílenec tu rozprašuje jedy, přidal se Kalousek. O co šlo?

08.08.2019 21:21 | Zprávy

Povolení plošného trávení hrabošů na polích, které povolil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), naráží na odpor hned několika institucí a ochránců přírody. Do věci se nyní vložilo i Ministerstvo životního prostředí a Český svaz ochránců přírody, který zemědělcům místo chemie doporučil hlubokou orbu. Prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek řekl, že otravy jiných zvířat nehrozí a hlodavci naopak mohou ohrozit lidi přenášením chorob. „Žijeme v éře šílenců u moci. Nejprve se jeden šílenec nechá fotografovat se syslem, kterého jakoby ‚vrací do krajiny‘, aby pak druhý šílenec z jeho vlády rozprášil jedy, které zahubí nejenom ty sysly, ale i čápy, dravce, kočky i psy,“ reaguje na hrozbu, kterou jedy mohou představovat pro přírodu Miroslav Kalousek. Ministerstvo zemědělství kvůli likvidaci přemnožených hrabošů na pátek svolává jednání s odborníky.

Saša Vondra přirovnal Babiše k Saddámu Husajnovi. Šílenec tu rozprašuje jedy, přidal se Kalousek. O co šlo?
Foto: Praha 5
Popisek: Sova

Ohroženým ptákům se letos mělo dařit právě díky nárůstu počtů hlodavců. „Letos byl pro dravce a sovy dostatek potravy, především drobných savců. Ptáci byli díky tomu schopní nakrmit větší množství mláďat,“ vysvětlil pro server iDNES.cz Martin Šálek z České společnosti ornitologické. Příznivá situace se pak měla projevit zejména na rostoucí populaci sýčků, kterých se podle odborníků vylíhlo letos o třetinu více než minulý rok. U některých druhů vyvstala dokonce naděje, že se jim díky dobrým podmínkám podaří během letošního roku zahnízdit dvakrát.

Zvýšené množství hlodavců, však narazilo na nelibost u zemědělců. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) tak nyní, zejména kvůli přemnožení hrabošů, povolil rozhazování jedu na hubení hlodavců Stutox II. Toto rozhodnutí ale nyní narazilo na tvrdý odpor několika institucí včetně Ministerstva životního prostředí. Zemědělci mohou díky povolení ÚKZÚZ rozhazovat plošně jed Stutox II do začátku prosince na zemědělské půdě, vinicích, pastvinách, v sadech, pod jehličnany či okrasnými rostlinami.

Kritika od ochránců přírody naráží hlavně na způsob rozmístění jedu, neboť je jed podle rozhodnutí ústavu nyní možné rozhazovat. Při běžném použití se přitom aplikuje přímo do nor, riziko že ohrozí další živočichy je tedy nízké. Když se ovšem jed rozhází, dostanou se k němu i další zvířata a to může způsobit jejich úhyny. V případě dravých ptáků a sov přibývá další komplikace. Otrávený hraboš je totiž nějakou dobu jedovatý i pro zvíře, které ho uloví. Tolik ceněné přírůstky se tak mohou rychle proměnit až v tragickou ztrátu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…