Schmarcz ohromil srovnáním: Marian Kočner a Jana Nagyová

04.09.2020 12:43 | Zprávy

Politický komentátor Martin Schmarcz  se v komentáři na serveru Info.ca rozepsal o dopadech kriminilizace politiky v Česku a na Slovensku, kde padly vlády právě v důsledku kriminálních kauz. Nabízí srovnání případů podnikatele Mariána Kočnera a Jany Nagyové.

Schmarcz ohromil srovnáním: Marian Kočner a Jana Nagyová
Foto: Repro Youtube
Popisek: Marian Kočner

„Petr Nečas ani Robert Fico se nemohou vykroutit z dopadů svých rozhodnutí. Bývalý český premiér z toho, jak velkou moc svěřil do rukou Jany Nagyové, ačkoli byl dlouhodobě varován před neblahými důsledky. Expředseda slovenské vlády se zase nedokázal vypořádat s mafiemi, které významně ovlivňují nejen ekonomický, ale i veřejný život u našich sousedů,“ píše s tím, že ani jeden z nich se zjevně nedopustil spektakulárních činů, z nichž byli veřejně nařčeni, což předznamenalo jejich pád.

V obou zemích tak podle něj podobu demokracie zásadně ovlivnila nepodložená kriminální nařčení, ze kterých minimálně v Česku po letech příliš nezbylo. Poukazuje na neblahé důsledky, jaké taková kriminalizace politiky obecně má pro nás jako pro společnost.

„V Česku proběhl takřka puč, kdy padla nejen jedna vláda, ale moc na půl roku převzal neústavním způsobem prezident, který nerespektoval výsledek svobodných voleb, dosadil si vlastní kabinet a uvedl do pohybu děje, jejichž důsledky pociťujeme dodnes. Na Slovensku neustále živená hysterie nakonec přivedla k vládě netransparentní slepenec, v němž prim hrají populisté a egomaniaci a všemu šéfuje Igor Matovič, slovenská obdoba Andreje Babiše,“ pokračuje Schmarcz.

V politice se má podle komentátora rozhodovat politickými prostředky. Pokud se místo ekonomické reformy, obrany svobody či solidarity stane narativem vládců „trestání kriminálních předchůdců“, je zle: „Igor Matovič a Andrej Babiš tak místo vysvětlování vlastních chyb a omylů mohou občanům vždy říkat: „Chcete snad, aby se vrátili ti zločinci?“ Dokud to bude fungovat, tak nám místo rozumu a práva budou vládnout emoce a „lynč ulice,“ upozorňuje Schmarcz.

Závěrem připomíná, že předsudky vůči standardním demokratickým stranám, neschopnost oddělovat parlamentní a represivní moc, respektovat rozsudky soudů a ctít presumpci neviny nevedou k ničemu dobrému. „Kriminalizace politiky demokracii v Česku a na Slovensku nijak nevylepšila. Vnesla do ní více iracionality, hysterie a falše,“ připomíná Schmarcz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Evropané, z vašich peněženek půjde víc na Ukrajinu, řekl ministr

7:20 Evropané, z vašich peněženek půjde víc na Ukrajinu, řekl ministr

Evropa se musí připravit na větší finanční zátěž při podpoře Ukrajiny, varoval finský ministr obrany…