Více než vulgární výroky vadí šéfovi TOP 09 na Zemanovi slova, která pronesl ve vztahu k Ukrajině. „Doporučit jiné zemi, navíc spřátelené, aby se nechala zfinlandizovat, není dobré,“ uvedl s tím, že finlandizace nebyl úplně dobrovolný akt. Podle Schwarzenberga je finlandizace podřízení zahraniční politiky jinému státu. „Byla to reakce na situaci po druhé světové válce, kdy hrozilo, že bude Finsko anektováno Sovětským svazem,“ vysvětlil.
Schwarzenberg Zemana pochválil. Za vyznamenání sira Wintona
Na otázku, zda by Zemana za něco pochválil, odpověděl, že se mu líbilo, že udělil vyznamenání siru Nicholasi Wintonovi. Naopak udělení Řádu Bílého lva siru Winstonu Churchillovi sedmdesát let po válce považuje spíše za touhu ohřívat se na cizím sluníčku.
Schwarzenberg přiznal, že lituje toho, že ve druhém kole prezidentských voleb se Zemanem prohrál. „Mrzí mě, že jsem prohrál. Původně mě to na Hrad tolik nelákalo, ale teď mi to začíná vadit,“ uvedl a vysvětlil, že by asi také udělal nějaké chyby, ale prý by napáchal méně škod.
Jaké to je, žít na hradě, vím už od dětství
To, že by byl lepším prezidentem, zdůvodnil i tím, že dva a půl roku pracoval na Hradě pro prezidenta Václava Havla. A tak už ví, co prezidentský úřad obnáší. „Vím, jaká omezení prezident má mít, v jakých mantinelech se má pohybovat, že to přináší také změny v soukromém životě. Jak žít na hradě, vím koneckonců už od dětství,“ dodal s narážkou na svůj šlechtický původ.
V tradičních stranách byla rozšířená korupce
Příčinu odklonu voličů od tradičních politických stran vidí v tom, že lidé jsou z nich zklamáni. Přiznal, že toto zklamání je zčásti oprávněné. „Nebudiž pochyby, že tradiční strany během doby svého vládnutí dělaly chyby a byla v nich rozšířená korupce - do určité míry to tu stále ještě je. To všechno vytváří mizernou image,“ uvedl. A s jasnou narážkou na Andreje Babiše prohlásil, že když se pak objeví někdo nový, kdo má prvotřídní reklamu a spoustu peněz, tak se jeví jako mesiáš. „Tu a tam pomůže a lidem to imponuje. Než ale přijdou na pravou podstatu, že ty sliby, které dělal, dodržet nemůže, bude nějaký čas trvat,“ zavěštil Babišův politický pád.
Prezidentských voleb se nezúčastním. Pokud ovšem budou v řádném termínu
Zopakoval také své dřívější prohlášení, že se příštích prezidentských voleb nezúčastní. Ovšem naznačil, že pokud by se konaly předčasné, svou účast by zvažoval: „Jestli budou v řádném termínu, tak už ne. Už bych na to byl poněkud starý.“
Stovek uprchlíků v naší zemi by si nikdo ani nevšiml
Na otázku, zda je Česko v hlavním proudu EU, jak si přála ČSSD, odpověděl, že verbálně sice ano. Ale jakmile dojde na projevy solidarity, „ozve se řev“.
„Vzpomeňte si jen na situaci Řecka nebo na debaty, zda přijmeme několik syrských uprchlíků,“ vysvětlil. V této souvislosti podotkl, že si nedovede představit, co by se stalo, kdyby Evropa nebo USA v roce 1939, 1948 nebo 1968 řekly, že nemohou přijmout československé uprchlíky. „Nám bylo pomoženo, ale abychom pomohli sami? To už ne. Strašná logika,“ podotkl s tím, že několik set uprchlíků by se v naší zemi „rozplynulo jako nic a nikdo by si toho ani nevšiml“. Neochotu přijímat uprchlíky označil za populismus. „Zbabělost před vlastními voliči, nic jiného v tom není,“ uvedl s tím, že právě tato zbabělost je největší slabostí českých politiků. „Získat mandát od voličů znamená udržet si nějaký charakter. A ne se ohlížet na zájmy místní organizace někde v Dolních Prčicích, která si odhlasuje, že nechce uprchlíky. Chybí tu odvaha jít si za vlastním názorem, za tím, co považuji za správné. Byť za cenu toho, že ztratím vlastní voliče a doplatím na to,“ dodal Karel Schwarzenberg.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam