Šéf ČEZu: Budeme se soudit s Gazpromem. U Moravce padla zásadní slova

23.10.2022 14:15 | Zprávy

Jak zkrotit ceny energií? Nekonečný seriál politických vyjednávání napříč Evropou pokračuje. Budoucí plány probírali na konci tohoto týdne prezidenti a premiéři členských zemí EU. Podpořili společné nákupy plynu a zavedení pojistky pro případ extrémních výkyvů cen. Konečné rozhodnutí o stropu na ceny plynu, který členské země EU rozděluje, se zatím odkládá. V pořadu Otázky Václava Moravce na ČT24 o tom diskutovali předsedkyně SÚJB Dana Drábová, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš a výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák. A Beneš uvedl, že s Gazpromem bude ČEZ vést arbitráž.

Šéf ČEZu: Budeme se soudit s Gazpromem. U Moravce padla zásadní slova
Foto: Screen OVM
Popisek: Otázky Václava Moravce - Martin Sedlák, Dana Drábová a Daniel Beneš

Beneš úvodem pořadu odpověděl na otázku, na jak dlouho rozhodnutí přijatá na konci týdne zklidní ceny energií. „Ceny elektřiny se mění každým dnem. Trhy jsou hrozně senzitivní na to, co politici říkají. Nicméně myslím si, že zatím to není dotažené. Co řekli v pátek, zatím tam úplná shoda není. Takže si myslím, že výrazné zklidnění na trzích a tím pádem výrazné snížení cen elektřiny je spíš záležitost dlouhodobější,“ poznamenal. 

„Myslím si, že jsou dva základní faktory, které to ovlivňují a z toho vychází horizont. Jeden faktor je, kdy dojde ke zklidnění situace na Ukrajině, což si nemyslím, že je otázka týdnů nebo měsíců, ale nejsem vojenský expert. Druhý faktor, který na to má zásadní vliv, kdy bude evropská energetika nezávislá na Rusku. Protože to, čemu tady čelíme v posledním období, je ekonomická válka s Ruskem a to jsou přímé důsledky ekonomické války. Takže myslet si, že se to bude měnit v týdnech, to by bylo naivní,“ řekl Beneš.

Na trzích podle něj v současné době panuje hysterie. „A v momentě, kdy panuje hysterie a kupující nevědí, zda na ně vůbec zbyde elektřina a ten plyn, tak se začnou chovat iracionálně a při vysokých cenách stejně kupují. Protože na té burze je to tak, že se potkává nabídka s poptávkou. A jestliže máte továrnu, která má nízkou spotřebu elektřiny, není to pro vás podstatné, například vyrábíte pralinky, jenom tu elektřinu musíte za každých okolností sehnat, tak je vám to celkem jedno, co to stojí a zavřete oči – a koupíte to za takto šílenou cenu – a tím to celé posouváte,“ dodal Beneš.

Hysterie. Jak jsme na tom nyní?

Jedna MWh stála v pátek přibližně 114 eur, což je méně než v srpnu, ale stále je to daleko více než před rokem. Skončila podle Dany Drábové hysterie?

„Chování nakupujících a prodávajících na burze je velmi těžko předvídatelné. Ekonomové už dostali několik Nobelových cen za to, že předpověděli nebo vytvořili modely tohoto chování – a ony se ty trhy vždy chovají jinak. Protože do toho vstupuje velmi důležitý faktor, že člověk je také rozumný tvor, ale nejenom rozumný tvor, to znamená jeho chování je taženo emocemi. A pokud ty emoce vytvářejí tlak na straně poptávky, tak se ta cena neuklidní,“ podotkla Drábová. 

„Ty cenové výkyvy nenastaly až se začátkem války na Ukrajině. Ty nastaly už minulý podzim – to první, co tuhle situaci vlastně odstartovalo, byla matička příroda, která vlastně v tomhle případě byla macecha, protože v Německu od půlky července do půlky září nefoukalo. To se tam nestává, dva měsíce nefoukalo. A vše se muselo nahradit plynem, což tu elektřinu zdražilo, ale ne tolik jako to, že si s touhle situací začal hrát kremelský imperátor,“ sdělila Drábová. 

A na jaké úrovni se ceny elektřiny a plynu zastaví, odpovídal Sedlák.

„Ale ještě ke čtení té současné situace. Ona se opravdu začíná uklidňovat a vidíme to právě po výsledcích summitu evropských lídrů. Mimo jiné ty další faktory jsou, že Evropa má velmi plné zásobníky, jsou nad pětiletými průměry v České republice. Je to zhruba 92 % naplněnosti zásobníků, podobná čísla i v jiných státech EU, a to také přispívá ke zklidnění. Evropa je připravena na tuto topnou sezonu, podařilo se jí nakoupit dostatečné zásoby zemního plynu,“ míní Sedlák. Reakci trhu očekává v případě výkyvů počasí. 

„Před válkou Rusko dodávalo do Evropy zhruba 40 % plynu, který tady potřebujeme. Dnes je to méně než osm procent. Podařilo se nám to nahradit pomocí nákupu LNG plynu, zvýšených dodávek norského plynu a Evropa dál hledá dalšího dodavatele. Takže ta situace se začíná zklidňovat a ekonomickou válku Rusko – EU začínáme pomalu vyhrávat,“ zmínil Sedlák.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

11:15 Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

Každé Vánoce se na televizní obrazovky vrací film Pelíšky režiséra Jana Hřebejka. Letos, 25 let od n…