Majitel sociální sítě X Elon Musk tvrdí, že společnost Meta, majitel sociální sítě Facebook, fakticky porušila první dodatek ústavy. Dodatek o svobodě slova.
„Mark Zuckerberg právě připustil tři věci,“ napsal Musk na X.
„1. Administrativa Bidena a Harrisové tlačila na facebook, aby Američany podrobil cenzuře.
2. Facebook cenzuroval Američany.
3. Facebook upozadil příběh o notebooku Huntera Bidena.“
To, že bylo něco takového odhaleno, je podle Muska velkým vítězstvím svobody slova.
A uveřejnil dopis společnosti Meta, v němž je uvedeno, že administrativa Joea Bidena tlačila na sociální síť Facebook, aby sledovala diskuse o covidu a zasahovala do nich.
„V roce 2021 vysocí představitelé Bidenovy administrativy, včetně Bílého domu, opakovaně tlačili na naše týmy po celé měsíce, aby cenzurovaly určitý obsah COVID-19 včetně humoru a satiry,“ napsal Zuckerberg v dopise Soudnímu výboru USA.
V dopise také stojí, že firma tlaku odolala, a pokud se později rozhodla některé covidové diskuse nepřipustit, učinila tak z vlastního rozhodnutí.
„Mám za to, že vládní tlak byl špatný a lituji, že jsme se k tomu nikdy nevyjádřili otevřeněji,“ napsal Zuckerberg.
Podle serveru časopisu Time facebook odstranil za přibližně jeden rok na 20 milionů příspěvků o covidu a očkování.
Vedle toho prý facebook také v jednu chvíli potlačil informace o kauzách Huntera Bidena, syna současného prezidenta. „FBI nás upozornila na potenciální ruskou dezinformační operaci. … Ten podzim, když jsme viděli příběh v New York Post informující o obvinění z korupce, který se týkal tehdejšího prezidentského kandidáta Joea Bidena, předali jsme příběh ověřovatelům faktů a o ověření příběhu jsme ho upozadili,“ stálo také v dopise.
Ale teď prý už Meta takto postupovat nebude. „Upravili jsme naše procesy tak, aby se nic podobného již neopakovalo,“ ujistil Zuckerberg.
Nakonec všechny ujistil, že nechce fandit jedné ani druhé straně. Facebook je podle něj neutrální platforma, která dává prostor k vyjádření. Tak to vidí Zuckerberg.
Časopis Time poznamenal, že debata o tom, jak moc zasahovat či nezasahovat do obsahu sociálních sítí, je velmi živá a názory na to, jak se stavět k příspěvkům uživatelů se různí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.