Šéf Pirátů v rádiu: Jdeme do opozice. Ale třeba nějaké náměstky na ministerstva bychom panu Babišovi dodat mohli...

24.10.2017 17:39 | Zprávy

Moderátorka Marie Bastlová v úterních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu vyzpovídala předsedu Pirátů Ivana Bartoše. Jak si představuje příští čtyři roky s dvaadvaceti Piráty ve sněmovně? Bartoš by rád viděl pirátské náměstky na ministerstvech, aniž by byl součástí vlády.

Šéf Pirátů v rádiu: Jdeme do opozice. Ale třeba nějaké náměstky na ministerstva bychom panu Babišovi dodat mohli...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Šéf Pirátské strany Ivan Bartoš

„My skončíme v opozici, protože to hnutí ANO je v tuto chvíli nereformovatelné,“ konstatoval Bartoš hned na úvod. To však straně nebrání umístit některé náměstky na ministerstva, protože i sám šéf hnutí ANO Andrej Babiš uznává, že Piráti jsou odborníky např. v oblasti e-governmentu. „Pokud někdo tvrdí, chci zavést e-government, tak by do toho pak neměl házet vidle,“ zaznělo z úst hosta. Znamenalo by to tedy, že Piráti jsou ochotni vyslovit tichou podporu vládě ANO? Podle Bartoše rozhodně ne. „Ta tzv. tichá podpora s tím není slučitelná,“ zdůraznil Bartoš.

Hnutí ANO podle jeho názoru není demokratické, a i pokud by Andrej Babiš odstoupil z pozice premiéra a řídil vládu tzv. ze zadních lavic. Stejně kdyby ji řídil, tak by se v nedemokratických rysech ANO nic nezměnilo.

Naproti tomu Piráti ukazují, že jsou transparentní stranou a jsou opravdu schopní kontrolovat některé procesy. Dokazují to např. prací na Magistrátu hl. města Prahy. Piráti chtějí fungovat konsenzuálně. Za tímto účelem mají sepsaný i svůj poslanecký kodex, který lze najít na internetu. V kodexu se mimo jiné říká, že by se „stranické špinavé prádlo“ nemělo prát na veřejnosti. Současně však Bartoš zdůraznil, že jakékoli rozpory uvnitř klubu se budou řešit diskusí a nějakou smírčí cestou. Jak se tomu mezi Piráty dělo dodnes.  

Zdá se mu předčasné tvrdit, že se nepodaří sestavit vládu. Podle jeho názoru se může obnovit např. koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Těch možností na sestavení vlády je ale ještě víc. „Tady už někteří z novinářů čtyři dny po volbách zmiňují předčasné volby, předčasné volby, ale podle mě je to předčasné,“ doplnil také Bartoš.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…