Reorganizace policie vyvolala v uplynulých týdnech ostrý spor mezi koaličními ČSSD a hnutím ANO. Plán změn v policejním sboru podepsal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) navzdory protestům hnutí ANO, které hovořilo o porušení koaliční smlouvy a hrozilo jejím vypovězením. Pochyby o změnách vyjádřili i státní zástupci. Start reformy byl nakonec odložen o měsíc na začátek srpna.
V souvislosti s reorganizací se mluví hodně o Šlachtovi. Spekuluje se o tom, že změny se dělají kvůli tomu, aby byl vyšachován ze hry. Tuto verzi prověřují olomoučtí žalobci, kteří nedávno vyslechli policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Vedení police však tyto úvahy odmítlo.
Šlachta podal rezignaci 10. června, zatím se jej podle dostupných informací rozhodlo následovat pět dalších kolegů. V roli dočasného šéfa útvaru místo něj působí Milan Komárek, který v minulosti vedl protikorupční polici.
Šlachta v minulosti uvedl, že neví, kde bude dál pracovat. Chtěl by dál zůstat ve státní službě, ale zatím prý nedostal žádnou nabídku. Jeho setrvání ve státní službě podpořil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Šlachta chtěl v minulém týdnu vystoupit před poslanci bezpečnostního výboru s informacemi, které se týkají reorganizace policie a úniků z vyšetřování některých kauz. Poslanci mu však slyšení neumožnili. Sněmovna tento týden rozhodla o vzniku vyšetřovací komise, s níž je Šlachta připraven spolupracovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk