Šéf europarlamentu vypráskal Británii kvůli členství v EU: Samé požadavky a podmínky. Takže...

05.02.2016 17:11 | Zprávy

Velká Británie je uprostřed vleklých jednání s Evropskou unií. Chce změny a privilegia, jinak z unie vystoupí. Její přání by se však mohlo navzdory všem předpokladům vyplnit, jelikož se za zavřenými dveřmi jednacích sálů Bruselu čím dál častěji ozývá, že pokud chce Británie odejít, tak ať si jde, nikdo ji přece v EU nedrží. Informuje The Telegraph.

Šéf europarlamentu vypráskal Británii kvůli členství v EU: Samé požadavky a podmínky. Takže...
Foto: Europarl.europa.eu
Popisek: Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz

Evropští státnici jsou již unaveni snahou Velké Británie diktovat si podmínky. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz se vyjádřil, že nejednou již slyšel návrhy, podle kterých si má Británie jít po svých.

Schulz mluvil na půdě London School of Economics, kde několikrát naznačil, že špičkám EU dochází s Brity trpělivost. EU podle něj potřebuje politické a ekonomické zkušenosti Británie, pokud má zachovat stávající světový pořádek.

„To je důvod, proč jsem silným zastáncem setrvání Velké Británie v EU. A to přesto – přiznávám na rovinu – že Britové často zkoušejí naši trpělivost a dobrou vůli svými neustálými požadavky,“ řekl Schulz.

„Nárokují si. Tvrdě tlačí. Trvají na svém. Prostě to nechtějí nechat být. Mnoho z mých kolegů za zavřenými dveřmi říká: ‚Nezastavuj lavinu. Pokud Britové chtějí odejít, nech je‘,“ dodal.

Podotkl však, že nechce nechat Británii vystoupit z EU jen na základě toho, že vyjít s ní je mnohdy frustrující. VB vidí jako prostředek k budoucnosti a velikosti Evropské unie.

Pokud chce Velká Británie přetvořit EU na více demokratický a méně byrokratický systém, je to podle Schulze jedině dobře, měla by si však dávat pozor aby její snahy nebyly na škodu ostatním členským zemím.

Celý text zde

„Evropský parlament podporuje všechny návrhy, jež spravedlivě řeší opravdové problémy, které mohou vyvstat ze svobody pohybu – dokud jejich následkem není diskriminace a podkopání evropských hodnot.“

Důležité je setrvat v tom společně, protože jedině společně můžeme pokračovat. Zdůraznil však i problémy, se kterými se bude Británie v případě svého odchodu z EU potýkat. Hned první je vyšší náchylnost k tomu, že se britský svobodý trh nechá snadněji ovlivnit ekonomickou krizí, negativní dopady by zasáhly i britskou zaměstnanost a mzdy a platy.

„Polovina obchodu Británie probíhá s Evropskou unií! Odchod z EU by byl špatný pro platy i pro práci. Zatímco setrvání v ní je dobré pro prosperitu a bezpečnost. Některé věci jsou až takhle jasné,“ zmínil Schulz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ne, takový podvod nespáchám. Vědce nutí k přepsání knihy o Ukrajině. Jde o Nord Stream

15:47 Ne, takový podvod nespáchám. Vědce nutí k přepsání knihy o Ukrajině. Jde o Nord Stream

Politolog z univerzity v kanadské Ottawě Ivan Katchanovski, jenž se narodil na Ukrajině, prozradil, …