„Jestliže soud zkonstatoval, že se nejednalo o nezákonnou vyšetřovací metodu, pak je na místě otázka, zda uvádění údajů, které se nezakládají na pravdě, může být zákonnou vyšetřovací metodou,“ uvedl Ivan Bílek.
Petr Netušil, který byl nakonec soudem osvobozen, byl totiž obžalován za to, že lhal do úředního záznamu o okolnostech setkání – žádal o proplacení peněz pro informátory. Sám se však hájil, že lhát musel, aby neprozradil své zdroje.
„Teď je ta věc v kázeňském řízení. Tady jsem rámcově informoval členy výboru, aby toto vzali na vědomí, že tu je určitý výklad soudu. Pokud tu je rozhodnutí, které implikuje kázeňské řízení, tak počkáme na výsledek, nicméně by se tím měl zabývat bezpečnostní výbor,“ přibližuje Bílek.
Proti práci GIBS se nyní ohradila Liga lidských práv, které vadí některé případy. Občas je prý inspekce záměrně nevyšetřuje, jinde jde o šikanu. To ale Bílek plošně odmítá. „Od určité nevládní organizace toto slyším už od doby, co jsem nastoupil na inspekci. Je potřeba říct, že u případů, na které jsme byli upozorněni, proběhla vnitřní kontrola. Ty případy se řeší. Nad některými těmi případy zavedl dohled příslušný státní zástupce. A nesouhlasím plošně s tím, co konstatuje tato nevládní organizace,“ uzavírá Bílek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan