Ze začátku diskuse měl každý kandidát čtyři minuty na úvodní proslov. Jako první se ujal slova politolog a historik, který působí jako poradce Zuzany Roithové, Eduard Hulicius (KDU-ČSL). „KDU-ČSL říká, že euro chce přijmout, až to pro nás bude ekonomicky vhodné,“ zahájil Hulicius. „Pokaždé, když mluvíme o euru, tak si pod tím každý představí trochu něco jiného. Co si ale my myslíme, je, že bychom neměli říkat nic jasného nebo dávat konkrétní data. Velkou výhodou je, že nám v Čechách alespoň občas velmi dobře fungují úředníci a administrativní odborníci. Málokdo ví, že u nás už přes deset let funguje Národní koordinační skupina pro vstup do eurozóny, která už v roce 2007 připravila srozumitelný národní plán zavedení eura v České republice. Dá se to stáhnout na webu zavedenieura.cz,“ uvedl s tím, že pokud dojde k přijetí eura, tak jízdní řád bude jasný. Křesťanští demokraté vstup České republiky do eurozóny podporují, nemají ale jasnou představu o tom, kdy by mělo k této skutečnosti dojít.
Ježek: euro ano, ale opatrně. Analytici se mohou mýlit
Pak se představil nestraník na kandidátce ANO Petr Ježek, který dlouhou dobu působil v diplomatických službách. Hnutí je k přijetí eura mírně skeptické a chce počkat na další vývoj. Strana ve svém programu pro letošní volby do Evropského parlamentu uvádí, že spíše než cestou co nejrychlejšího přijetí eura by šla cestou sledování stupně sladěnosti české ekonomiky a eurozóny. „Začal bych faktickou poznámkou. Víme, že jde o předvolební debatu kandidátů do Evropského parlamentu, ale o tom, zda přijmeme euro, se bude rozhodovat v České republice,“ uvedl Ježek.
„Já se obávám, že finanční krize posledních let nám ukázala, že v ekonomické a zejména finanční a měnové oblasti nikdo nic neví,“ upozornil Ježek na to, že finanční analytici se mohou mýlit. „Pokud někdo říká, že přesně ví, co bude pro republiku dobré s eurem a že je neomylný, tak se obávám, že to tak není,“ dodal a dále pokračoval: „Provokativně bych si dovolil říci, že to pro Českou republiku není ta nejpodstatnější otázka. Primární je, zda je vůbec eurozóna stabilní. Zásadní otázka je, co dělat pro úspěch eurozóny, protože ať máme euro nebo korunu, tak jsme závislí na jejím úspěchu,“ tvrdí Ježek.
Za Nečase jsme si prý nechali vzít prostor na evropském fóru
Pak se dostal ke slovu šéf Strany zelených a kandidát do eurovoleb Ondřej Liška. „Strana zelených je přesvědčená o tom, že bychom měli přijmout euro bez dalšího otálení po důkladné a institucemi podporované veřejné diskusi o pro i proti,“ uvedl Liška. „Česká republika udělala vážnou chybu za vlády Petra Nečase a TOP 09, kdy ustoupila a nechala si vzít prostor pro politické jednání v evropských institucích, v evropském fóru a postavila se někde na pozici Velké Británie, která má diametrálně odlišné zájmy než Česká republika,“ dodal s tím, že přijetí eura by prý nepochybně prospělo naší ekonomice. „Dnes to není otázka pro odborníky. Je to výsostně politické téma, které má nejen ekonomické dopady, ale i politické. Ukazuje to, jakou roli chceme hrát v Evropě. I tohle je určitý stabilizační faktor, který má i bezpečnostní souvislosti. Jako předseda zelených se domnívám, že by se měla role České republiky v evropských institucích posilovat,“ dodal s tím, že pozitivní dopady eura převažují nad těmi negativními, ovšem bude nutné se zaměřit na eliminaci těch méně příjemných následků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá