Turečtí vojáci údajně vyrazili do severní Sýrie proto, aby vytvořili několikakilometrové pásmo, kam by se mohli začít vracet uprchlíci. Rozumek má však za to, že toto území pro uprchlíky rozhodně vhodné nebude.
„Sýrie není považována za bezpečnou zemi. Mnoho lidí uteklo ze Sýrie před (syrským prezidentem) Bašárem Asadem a před ruskými bombami a je těžko představitelné, že se vrátí do podobných podmínek. Navíc v té severní části syrského Kurdistánu ti lidé nikdy nežili. Oni pocházeli z úplně jiných oblastí, takže oni tam ani nemají zázemí,“ upozornil Rozumek.
V Turecku jsou však syrští uprchlíci pod stále větším tlakem. Rozumek upozornil na průzkumy, podle kterých si až 80 procent Turků přeje, aby se Syřané konečně vrátili domů. „A Erdoganova propaganda, média a sociální média toho velmi umně využívají,“ upozornil host České televize s tím, že starostové jednotlivých městských částí Istanbulu se chlubí, kolik autobusů s uprchlíky už se podařilo vypravit na turecko-syrskou hranici.
Před kamerami veřejnoprávní televize Rozumek dále varoval, že turecký útok na Kurdy nepomůže uprchlickou situaci vyřešit, ale spíše ji zhorší. „Měli bychom se snažit, aby mezinárodní společenství apelovalo na Erdogana, aby tato operace byla ukončena,“ upozornil Rozumek.
V Turecku dnes žije asi 3,6 milionu Syřanů a ti lidé tam žijí už celé roky, takže už tam mají své zázemí. Tisíce Syřanů se přesto dál pokoušejí dostat např. do Řecka a dál do Evropy.
„My sledujeme, paradoxně, počet tureckých uprchlíků, kteří utíkají před Erdoganem. Mě v této souvislosti polekala zpráva, že už 78 tureckých lidí bylo obviněno z terorismu jen proto, že kritizovali tureckou operaci na severu Sýrie. Tam se dělá terorista téměř z každého, kdo se vyjádří kriticky o Erdoganovi,“ varoval Rozumek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp