Poslanec Václav Klaus mladší byl vyloučen z ODS. Poslední kapkou byly nejspíše jeho výroky na půdě Poslanecké sněmovny, kde přirovnal schvalování zákonů kvůli EU k činnosti židovských výborů během druhé světové války. Myslíte si, že tím už překročil únosnou míru?
Měl jsem pocit, že pan Václav Klaus mladší sám uznal, že to přirovnání nebylo vhodné. Mám stejný názor jako on, ne-li silnější, že takové srovnání používat neměl. Jsou věci, které se říkají pouze při nějakých výročích, kdy se připomínají hrůzy, které souvisí s druhou světovou válkou a nacismem, nebo se o nich nemluví. A tady to bylo nevhodné.
Je tedy jeho vyhazov z ODS ospravedlnitelný? Byl skutečně Klaus mladší svými názory a výroky zcela jinde než hlavní proud strany? Co jste vy osobně považoval za nejméně přijatelné?
I když jeho přirovnání nebylo vhodné, není to pro mne vůbec ta nejdůležitější věc v souvislosti s jeho vyloučením. Podle mého názoru, a řekl bych i názoru většiny kolegů, rozhodoval jeho rozchod s programem ODS. Jsou věci, které jsou pro fungování v nějaké straně zásadní. A to je, že v základních programových principech jsme všichni na jedné lodi, ale tady to tak nebylo minimálně ve třech případech. Jednak šlo o jeho názor na naše členství v Evropské unii, program ODS říká jasně, že chceme být součástí Evropské unie. To, že se budeme snažit ji změnit a v některých oblastech ji reformovat, je věc jiná. Ale představa existence mimo Evropskou unii, že bychom z ní odcházeli, je v rozporu s programem ODS. Druhá věc se týkala naší euroatlantické vazby a elementární loajality vyplývající z této vazby, jako je účast v misích a společný boj proti terorismu. Václav Klaus na to měl v případě Afghánistánu odlišné stanovisko. Třetí věc souvisí s tím, co platí pro každý tým. Pokud jste v nějakém týmu, není možné, abyste proti tomu týmu bojovala a zpochybňovala jeho členy a jejich úsilí. A to pan Václav Klaus několikrát udělal, ať se to týkalo senátních voleb, kdy podpořil protikandidáta ODS, nebo ať se to týkalo jeho výroku, že nepůjde volit do Evropského parlamentu, protože bude v Itálii. Ale šlo i o další výroky na adresu některých představitelů ODS a zpochybňování jejich zkušeností a jejich erudice. To týmový hráč nedělá. Není možné, aby potom dlouhodobě v týmu fungoval. Považoval bych za logické, kdyby došlo k dohodě a k rozchodu. Na tom, že se rozcházíme, není nic divného, to se v politice stává. Každý máme právo na nějaké programové priority a nějaký způsob uvažování, to je normální, to bych mu nevyčítal, ale dohoda nebyla možná, protože to Václav Klaus mladší rozchodem nechtěl ukončit. Pak nezbylo nic jiného, než mu zrušit členství v ODS, z čehož nemám žádnou radost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová