V sobotu 13. května do Valdštejnské zahrady opět po roce zavítal folklór. V rámci třetího ročníku Krojovaných slavností pořádaných stálou senátní komisí pro rozvoj venkova tam dorazilo celkem sedm souborů z nejrůznějších koutů republiky od severních Čech po jižní Moravu. Když se něco koná již potřetí, je z toho tradice, zaznělo během úvodního slova, které folklórní přehlídku odstartovalo. „Máme možnost ověřit, zda se vyplatí udržovat tradice, pokoru a respekt vůči předkům,“ doplnil v úvodu moderátorky Radky Ehrenbergerové senátor za Cheb a předseda výboru pro rozvoj venkova Miroslav Nenutil (ČSSD). „Ten, kdo se věnuje folklóru, nemůže být žádný škarohlíd,“ připomněl hned zkraje lidové rčení. „Během jednoho dne tu můžete vidět kroje z celé země,“ připomněla Radka Ehrenbergerová průřezový charakter celé akce.
Kromě představení jednotlivých folklórních souborů (Kytice, Rokytka, Bítešan-Královničky, pěvecký soubor Lužických Srbů, Chór Lipa z Německa, který představoval specifičnost letošního ročníku) se mohli návštěvníci seznámit s jednotlivými regionálními specifičnostmi. „Ze Slovácka sem přivážíme vždy něco navíc,“ sdělil pro ParlamentníListy.cz Michal Dvouletý, krajský předseda strany Soukromníků za Zlínský kraj. „Letos jsme přivezli například specificky místní folklórní soubor Babinec z Kozojídek, který se věnuje výrobě tradičních bálešů (kynuté lívance s mákem a povidly). Kromě toho tu ale máme i naše dobré víno,“ dodal. Moravské víno letos zastupovaly Rakvice s nabídkou sladších i sušších odrůd, přičemž autor článku ochutnal obé a musí konstatovat, že údajné moravské pořekadlo „dá sa, nedá sa, tak sa dá Pražákům“ se v tomto případě nevyplnilo a víno bylo velmi chutné, což dosvědčovala i početná řada francouzských turistů, která se u stánku vytvořila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jok