Politolog Zdeněk Zbořil se v komentáři pro První zprávy.cz zamyslel nad situací v Afghánistánu. Po dvaceti letech ze země odešli vojáci NATO. Zbořil o těchto vojácích mluví jako o okupantech, a tito okupanti by se měli pořádně poučit a nevnucovat demokracii nejen v Afghánistánu, ale i v evropských zemích. Zvlášť ne, pokud si někteří politici na demokracii jen hrají.
„Třeba myšlenku, že nebudeme exportovat demokracii za každou cenu, a zejména tam, kde o ni lidé nestojí, je možné vztáhnout i na střední a východní Evropu. Vždyť i u nás a v okolních státech stále pokračují pokusy, aby se přijal americký nebo anglosaský výklad slova demokracie a politického systému, kterému se ‚tam někde‘ říká demokratický. A přitom existují evropské země, které mají svoje zkušenosti s demokracií do jisté míry bohatší než některé členské státy Evropské unie, které si na demokratické státy spíše hrají, ale jde jim o velmocenskou politiku, stejně bezohlednou jako tolikrát v minulosti,“ upozornil Zbořil.
- Celý komentář naleznete zde
Zdá se mu, že se někde za oponou pečou dohody, jak dostat Afghánce do Kosova a znovu narušit situaci na Balkáně.
Zpráva o tom, že někteří Afghánci byli vyzváni k tomu, aby se pokusili zabydlet v Kosovu, nebo dokonce i ve Velké Albánii, je zajímavá, a zase se jí nevěnuje pozornost. Prázdný prostor zaplňují zprávy o stavbě téměř luxusních ubytovacích zařízení v Kosovu a osídlovací agenti a agentury EU se odmlčeli. „A co když je to plán, ať už americký, anebo angloamerický, jak se angažovat a jak destabilizovat Balkán, když se zdá, že rozpad Jugoslávie tyto státy nějakým způsobem přežily,“ upozornil ještě Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.