„Voleb se účastnilo 29 stran a hnutí a předvolební kampaň byla plná porušování volebního zákona. Fyzická napadání, špinění protivníků, rozbíjení, krádeže a ničení volebních stánků a materiálů, to vše pod heslem připojení Ukrajiny k evropským hodnotám,“ konstatuje Ransdorf.
On sám popisuje, že se zasadil, aby vyslanci Evropského parlamentu pozorovali volby i v Dněpropetrovské oblasti. „V Dněpropetrovsku totiž působí, jak se vyjádřil v Kyjevě jeden vysoký funkcionář, příliš ‚aktivní‘ gubernátor. Jím je Ihor Kolomojskij (který si mj. přisvojil 606 tisíc tun technické ropy z ropovodu Oděssa-Brody, čímž zasadil stabilitě ropovodu těžký úder. Bude kvůli tomu sice vyšetřován, ale tomu se může smát. Co kdyby rozvinul své čtyři prapory a nechal je táhnout na Kyjev?“ vykresluje složitost situace komunistický europoslanec.
Ransdorf popisuje ve svém příspěvku na ParlamentníchListech.cz situaci, která určitě trápí Ukrajince, a to ekonomickou krizi. Navzdory tomu prý strany, vyjma Opozičního bloku, neměly ekonomický program. Přitom jen od začátku letošního roku klesl HDP o 22%, uvádí europoslanec.
„Kvůli energetické krizi dostala školní mládež od 24. října do 9. listopadu dárek v podobě volna a vysokoškolákům bylo sděleno, že budou mít v zimě celé dva měsíce uhelných prázdnin. Ve volebních místnostech se netopilo vůbec, domácnosti dostaly určitý příděl tepla teprve dva dny před volbami,“ popisuje neveselou situaci Ransdorf.
Jaceňukovým tématem je pouze zlé Rusko
Technicky byly volby prý připravené dobře. Ale všude bylo vidět uniformy před volbami, během nich i po nich.
„První v soutěži kandidátek skončila Lidová fronta Arsenije Jaceňuka. Jaceňuk je mužem jednoho tématu, kterým je zlé Rusko. Jeden britský novinář se ho zeptal, co bude dělat, když napětí s Ruskem, které on pořád vyostřuje, přesáhne únosnou mez. Jaceňuk odpověděl, budeme bojovat (s Ruskem? To jistě. Svou vůlí a odhodláním je porazíme. Přesně tak mluvil i Hitler). Položil jsem mu dotaz, co udělá s fatální majetkovou nerovností (sto nejbohatších Ukrajinců vlastní 38% národního majetku!). Odpověděl mi, že to vyřeší snížením daní (totéž sliboval i Janukovyč, aby pak malým a středním podnikům daně zvýšil o 60%). Jaceňuk připravil návrh koaliční smlouvy, která předpokládá 36 (!!!) nových zákonů do konce roku. Už vidím tu kvalitu. Porošenko jásal nad tím, že k volbám sice přišly hlavně starší osoby, ale na kandidátkách byli mladí (dodal bych jako třeba jeho dvaadvacetiletý ‚zkušený‘ syn ve Vinici),“ vypichuje Miloslav Ransdorf křiklavé momenty volebního klání na Ukrajině.
Celý Ransdorfův článek ZDE:
Sociální nejistota vyústí v ukrajinskou emigraci
Miloslav Ransdorf se domnívá, že ztížené životní podmínky přimějí Ukrajince k emigraci, což se dotýká i nás.
„Volby ukázaly, že voliči nepřijímají radikály, ale ti se určitě nevzdají. Zemi čeká sociální výbuch (zvláště má-li pravdu agentura UNIAN, která avizovala čtyřnásobné zdražení plynu), ale není jasné, jakým směrem půjde. Sociální nejistota v každém případě vyústí v ukrajinskou emigraci, což pocítíme my všichni. Vždyť už dnes u nás žije přes 105 000 Ukrajinců,“ shrnuje Ransdorf.
„Jak říkal ukrajinský národní hrdina, slavný hejtman Bohdan Chmelnyckyj: ‚škoda hovoryty!!‘ Uzavírá svou obsáhlou poznámku ke stavu Ukrajiny po volbách komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: dkr