Skotsko již přitom jedno referendum uspořádalo – v roce 2014, tehdy však zastánci setrvání ve Spojeném království vyhráli o zhruba deset procent. Podle aktuálních veřejných průzkumů je situace stejná. Více slyšet je pouze nástupkyně tehdejšího skotského prvního ministra Alexe Salmonda Nicola Sturgeonová. Skoti a obyvatelé Severního Irska navíc chtěli zůstat v evropské osmadvacítce. Angličané a Velšané však měli silnější hlas a Velká Británie Unii opouští.
A právě na skotské hlasování v této otázce nyní Sturgeonová upozorňuje. Skotové by podle jejího názoru měli mít více pravomocí a měly by jim být zachovány některé vazby na Unii. V případě, že se tak nestane, chce Sturgeonová nové referendum o nezávislosti Skotska.
Původní text ZDE.
„Jsem si nejméně z 85 až 90 procent jistý, že směřujeme k dalšímu referendu,“ domnívá se skotský zákonodárce Ross Greer. Podle jeho slov může země být součástí tvrdého Brexitu, jež se kloní k Trumpově Americe, nebo být nadále jako nezávislý stát členem evropské rodiny. Referendum by se mohlo konat zhruba do dvou let, míní.
Britská premiérka Theresa Mayová chce spustit vyjednávání o Brexitu už příští měsíc. Ani s tím skotský parlament nesouhlasí, ale není mu to nic platné – Mayová souhlas Skotů nepotřebuje. Britská vláda by však případně musela posvětit i skotské referendum. A k tomu například Mayová důvod nevidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef