Situaci zřejmě změní až rok 2014, kdy by měl začít fungovat elektronický systém, pomocí nějž budou jednotlivé země Evropské unie sdílet informace z oblasti sociálního zabezpečení. "Půjde o zabezpečenou elektronickou síť, která propojí sociální instituce všech členských států a jednou z navrhovaných funkcí by mělo být automatické oznamování úmrtí příjemců důchodů, které by v budoucnu mohlo nahradit současný systém potvrzení o žití," řekla deníku Právo Táňa Švrčková z tiskového odboru českého ministerstva práce a sociálních věcí.
Československé pohraničí tak zůstane ještě nějaký ten rok jednou za tři měsíce zavaleno žádostmi o vydání potvrzení. "Když nastane termín podpisů, věnujeme se tomu celý týden, na nic jiného nám nezbývá čas. V naší obci jde o 160 lidí," postěžovala si deníku Sme matrikářka v Korni.
Situace je podobná i v jiných obcích. "Nejhorší je to v případech, když jdeme do nemocnice ověřit podpis obyvatele, kterého hospitalizovali. Nemusíme to dělat, ale bylo by nám líto, kdyby kvůli jednomu podpisu nedostal své peníze. Snažíme se jim ulehčit jejich už tak nepříliš lehkou situaci," tvrdí starosta Klokočova Ľuboš Stríž.
Jen v Korni, Klokočově a blízké Turzovce potřebuje potvrzení kolem 500 důchodců.
Čtěte:
Důchodci budou kořist. To je reforma, varuje pravicový ekonom
Důchodci se dusí. "Bábu s dědkem" už nepřemluvíte, udeřilo z ČSSDTento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par