Snad Juncker Trumpovi řekne, že dělá nesmysl, věří ministryně Nováková

25.07.2018 20:34 | Zprávy

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes zamířil do Bílého domu na schůzku s Donaldem Trumpem s cílem projednat budoucnost obchodních vztahů USA a Evropské unie. Co by mu měl přesně říci a jaký dopad bude mít zavedení amerických cel na Českou republiku? „Předpokládám, že mu řekne, že cla jsou nesmysl, dopady mohou být dramatické,“ uvedla v pořadu Interview na ČT24 Marta Nováková (nestr. za ANO), ministryně průmyslu a obchodu.

Snad Juncker Trumpovi řekne, že dělá nesmysl, věří ministryně Nováková
Foto: youtube.com
Popisek: Marta Nováková

Obchod je nyní v souvislosti se cly, které uvaluje Amerika na Evropu a na celý svět, velkým mezinárodním tématem. „Předpokládam, že Juncker na schůzce Trumpovi sdělí, že cla jsou nesmysl. Evropa se v tomto směru koordinuje a stanoviska jsou jasná, hledat možnou dohodu celosvětově přes všechny výrobce automobilů, která by vedla k nějakému jasnému principu obchodování,“ uvedla Nováková s tím, že pokud to nepůjde, je třeba hledat bilatelární dohodumezi Evropu a USA.

Nejde však jenom o automobily, problém je mnohem širší, začal ocelí a hliníkem a posunul se k atomobilům, jelikož ty jsou podle Novákové sensitivnější. „U nich je dopad na průmysl daleko rychlejší. Česko je zásadně proti principům,“ řekla a dodala, že jestliže máme pětačtyřicet procent podílu exportu na HDP, tak se pochopitelně musíme clům a bariérám bránit.

Pokud by nakonec přece jen Amerika cla na auta zavedla, dopady mohou být prý poměrně dramatické. „Není to jen o vlastní výrobě automobilů, ale celé řadě subdodavatelských firem do automobilového průmyslu,“ sdělila a připomněla, že Česká republika je právě na automobilovém průmyslu velmi závislá.

Evropská unie uzavřela dohodu o zóně volného obchodu s Japonskem. Podobné dohody podle Novákové Evropská unie potřebuje mít se všemi klíčovými ekonomickými velmocemi. „Japonsko, Čína, Rusko a Spojené státy nevyjímaje,“ dodala Nováková s tím, že je možné, že jeden s Junckerových argumentů na schůzce s Trumpem bude to, že EU může začít pracovat samostatně na různých dohodách, protože k tomu bude opatřeními ze strany Ameriky přinucena. „Nemohu říct, jestli je na tom celoevrospký konsenzus, pravda je, že v tomto duchu jsme my dávali podklady a myslím, že většinový konsenzus tam je,“ uvedla.

„Evropa se musí nyní srovnat s tím, co v ostatních zemích je, a jaká je tam situace na trhu. Není v ambici Evropanů ovlivňovat to, jak to vypadá,“ odpověděla na otázku, zda Evropa vůbec ví, co si má počít s nevypočitatelným Donaldem Trumpem a dodala, že otázka spíše je, jestli ví vůbec samotní Američané, co si s Trumpem počít.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Volby, další katastrofa bude.“ Svěrák zatáhl do StarDance politiku. Už se křičí

10:58 „Volby, další katastrofa bude.“ Svěrák zatáhl do StarDance politiku. Už se křičí

Herec a scenárista Zdeněk Svěrák vystoupil v pořadu StarDance v České televizi, kde se překvapivě vě…