Sněmovna podpořila pokuty až 50 milionů za dvojí kvalitu potravin

06.12.2019 11:01 | Zprávy

Vládní novelu zákona, která zakazuje prodej potravin v různé kvalitě, ale ve stejném obalu v tuzemsku a v jiných evropských státech, dnes v úvodním kole podpořila Sněmovna. Za porušení bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Novela také zvětšuje pravomoci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a rozšiřuje možnost označit potravinu za českou,“ uvedla ČTK.

Sněmovna podpořila pokuty až 50 milionů za dvojí kvalitu potravin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto

Až padesátimilionovou pokutu za takzvanou dvojí kvalitu potravin budou platit obchodníci, nikoliv nadnárodní výrobci, uvedl již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet SZPI.

Rozpaky nad navrhovaným trestáním prodejců vyjádřil poslanec ODS a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl. „Není úplně jasné, že se trefujeme správně,“ řekl. Považuje za mylné trestat prodejce, kteří nemají šanci vědět, co výrobci v EU vyrobí, a zda je to možné označit za potravinu dvojí kvality. Podle Bendla by to mohlo vést až k tomu, že některé potraviny nebudou v tuzemsku vůbec na pultech. Návrh naopak ocenila bývalá ministryně školství a poslankyně ČSSD Kateřina Valachová. „Díky, pane ministře,“ vzkázala Tomanovi.

Ministr Toman ujistil, že je o výhradách připraven debatovat. Řekl, že dvojí kvalita se netýká tuzemských výrobců, ale v převážné míře jde o globální výrobce. Poukázal na to, že podle evropských předpisů je zodpovědný provozovatel potravinářského podniku, což jsou i obchody. Také podle českého zákona je zodpovědný ten, kdo potraviny uvádí na trh. „Samozřejmě, že kontrolujeme i výrobce,“ poznamenal.

Návrh novely dále zmírňuje přísnost definice české potraviny. „Dosavadní znění nezohledňovalo fakt, že některé složky nelze z objektivních důvodů na území České republiky získat. Přesto výroba z těchto složek je v rámci ČR tradiční a rozšířená. Týká se to zejména čokoládových bonbonů a čokolády, čaje, kávy, kávoviny nebo rýžových extrudovaných a pufovaných výrobků,“ uvádí důvodová zpráva k návrhu. U masa naopak vládní návrh zpřísňuje možnost označování nezpracovaných potravin ze zvířat za české jen na případy, kdy je poražené zvíře narozené a odchované v tuzemsku.

Zaměstnanci SZPI budou moci podle novely zastírat při kontrolních nákupech svou totožnost. Teď to při běžném kontrolním nákupu dělají podle zákona o kontrole. Podle ministerstva je nezbytné změnu zajistit, aby měli inspektoři chráněné osobní údaje a aby kontroly nebyly mařeny.

Provozovatel potravinářského závodu bude muset vyřadit z prodeje takové potraviny, jejichž obal nechrání potravinu před poškozením. Může jít třeba o natrženou fólii u potraviny na tácku nebo o nakrájený bloček sýra, který není zcela zabalen do fólie.

Novela dává možnost Státní veterinární správě kontrolovat výrobky z hmyzu, který už vládou schválená novela veterinárního zákona zařadila mezi hospodářská zvířata. „Hmyz je potravinou živočišného původu, ale Státní veterinární správa nemá kompetence k jeho kontrole, jelikož hmyz není v definici potraviny živočišného původu zahrnut,“ uvádí vláda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová europoslankyně v šoku. Směrnice o zaměstnanosti, v ní gender a spousta papírování

22:36 Nová europoslankyně v šoku. Směrnice o zaměstnanosti, v ní gender a spousta papírování

Česká europoslankyně Nikola Bartůšek z hnutí Přísaha brojí proti plánované revizi směrnice z roku 20…