„Pokládám za absurdní a v rozporu se zdravým rozumem, že poslanec, který je ve vazbě, může pobírat náhrady na reprezentaci, stravu a dopravu, jež fakticky reálně nemůže čerpat,“ řekl ČTK iniciátor novely Martin Plíšek (TOP 09). Jde o takzvané paušální náhrady, které zákonodárci dostávají v předem stanovené výši bez povinnosti je vyúčtovat.
Předloha, kterou podepsali i zástupci ANO, KSČM, KDU-ČSL, ODS a Úsvitu, nyní zamíří k posouzení vládě. Rozhodne o ní parlament.
Rath byl ve vazbě po obvinění z korupce déle než rok. Loni byl nepravomocně odsouzen k 8,5 roku vězení. Soud uvedl, že sněmovna rozhodla o odnětí části poslaneckých náhrad svévolně. Zdůraznil také, že vazba není výkonem trestu. Sněmovna argumentovala proti Rathově žalobě mimo jiné tím, že požadavek je v rozporu s dobrými mravy.
Už od srpna 2013 platí úprava, podle níž nemají nárok na plat, náhrady a další benefity věznění zákonodárci. Novela tehdy dopadla na někdejšího poslance za ODS Romana Pekárka, kterého soud poslal do vězení na pět let za korupci. Podle něj také norma dostala neformální název „Lex Pekárek“. Předkladatelé normy z řad občanských demokratů změnu zákona zdůvodnili tím, že zákonodárci ve vězení nemohou řádně vykonávat svůj mandát.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp