Náklady na zahraniční operace se příští rok předpokládají přibližně ve výši 1,48 miliardy korun. O rok později mají stát 1,72 miliardy korun.
Plán podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) počítá s nasazením vojáků do konkrétních zemí a vyčlenění určitého počtu příslušníků, kteří by mohli jet do mise NATO, EU nebo OSN v Africe a na Blízkém východě operativně při náhlé krizové situaci.
Kterákoli komora bude mít možnost rozhodnout o ukončení mise
O takovém nasazení podle ministra rozhodne vláda a ihned informuje obě parlamentní komory. Pokud by mise trvala déle než dva měsíce, budou ji sněmovna a Senát schvalovat. Kterákoli komora bude mít možnost rozhodnout o ukončení mise, dodal Stropnický.
Tato část návrhu budila otazníky poslanců ODS, ač jej jako celek podpořili. Poukazovali na možný rozpor s Ústavou. „S námitkou se vypořádá ústavně právní výbor a legislativci," uvedl předseda ODS Petr Fiala. Sněmovna v tomto směru přijala doplňující usnesení. Možná je i úprava legislativy.
Prioritním zůstává působení v Afghánistánu
Mise kritizoval Alexander Černý z KSČM. Hovořil o „afghanizaci" armády a o tom, že armáda už není schopna zajistit obranu Česka. „Dáváme přednost humanitárnímu charakteru operací," uvedl.
Prioritním zůstává podle ministerstva působení v Afghánistánu, kde budou čeští vojáci pokračovat ve výcviku vojáků a policie, podílet se budou i na ochraně spojeneckých vojsk. V zemi by tak mělo působit až 310 vojáků v operaci Resolute Support pod vedením NATO, až 20 osob při ochraně českého zastupitelství v Kábulu a až 20 lidí, kteří budou pomáhat afghánským silám s bojem proti výrobě a distribuci drog.
Počítá se i s účastí na Balkáně
Kabinet dále počítá s působením českých sil na Balkáně, a to v celkovém počtu do 20 lidí, i v oblasti severní Afriky, Sahelu a Blízkého východu. Nyní je několik desítek českých vojáků na misi EU v Mali. V prvním pololetí příštího roku má v celém regionu - tedy i v pozorovatelské misi na Sinajském poloostrově - působit až 70 lidí, jejichž počet by v případě potřeby mohl od 1. července 2015 stoupnout na 220.
České síly by mohly působit také v operacích aliančních sil rychlé reakce (NRF) v počtu do 1500 osob v příštím roce a do 452 lidí v roce 2016. Až 950 lidí by mělo být v prvním pololetí roku 2016 k dispozici pro operace bojových uskupení EU, v druhém pololetí téhož roku pak 250.
Sněmovna projednala také informaci o loňských armádních misích, které i s přípravou stály zhruba 1,25 miliardy korun. Dolní komora vojákům na návrh Jany Černochové (ODS) poděkovala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk