Téma česká státnost a odkaz svatého Václava bylo vedle jiných také předmětem úterního komentáře Přemysla Sobotky, předsedy Senátu Parlamentu České republiky. „Postava svatého Václava zastává v historii naší země pozoruhodné a výjimečné místo," uvedl Sobotka.
Poklonu složil zejména Václavovu politickému dílu a schopnosti dívat se v tomto ohledu do daleké budoucnosti. Podle Sobotky je i v moderní době tato problematika stále živá.
Václav ve své době stál před důležitými politickými rozhodnutími. Právě úvahy o osudu příštích generací českého národa jej podle Sobotky přiměly i k zásadním rozhodnutím. Ty však byly opozitní vůči převládajícímu dobovému názoru přemyslovské dynastie i českého lidu. Podepsaly mu tak ortel smrti. O šest let později za ně zaplatil životem.
Rešit spor mírem
Situaci, kdy do země vpadla saská a bavorská vojska a zároveň byla země ohrožována z jiného směru Maďary, se rozhodl řešit v této době neobvyklou cestou - cestou míru.
"Kníže Václav vědom se rozhodl si vojenské převahy nepřítele a hospodářské katastrofy, do které by byla vydrancovaná a zničená země vržena po válečném konfliktu, přistoupil na zdánlivou kapitulaci. Podepsal mírovou dohodu s Jindřichem I. Ptáčníkem. Historické prameny hovoří o tom, že šlo vlastně o jakýsi poplatek za mír - tribut pacis. Podle smlouvy musely české země každoročně odvádět Sasům pět set hřiven stříbra a sto dvacet kusů dobytka," uvedl Sobotka.
A právě jeho volba míru tolik rozdmýchává vášnivé debaty nad českým světcem. Šlo o čin zbabělý, nebo státnický? Podat konečné rozhřešení problému není podle Sobotky v dnešní době už prakticky možné. Nelze s jistotou říct, jaké dopady by válečný konflikt měl na náš tehdejší stát.
Sobotka dále dodává: „ Je ovšem možné, že by v dnešní podobě vůbec neexistoval, v lepším případě by hranice dnešního Česka lemovaly daleko menší území. Z tohoto pohledu šlo o čin ryze státnický, neboť kníže Václav zachoval životní prostor budoucím pokolením."
Kníže by nebyl podle podle Sobotky oblíben ani v současné politice. Jeho obhajoba zájmů prostého lidu, kritika a trestání toho, co dnes nazýváme korupcí by kolidovala s se zájmy i některých veřejně činných osob.
Přišel Václavův čas?
Sobotka Václavovu situaci také používá jako příměr k jevům současným. "Před několika lety jsme se stali součástí společenství zvaného Evropská unie. Jde o výjimečný a ojedinělý projekt. Jeho původní myšlenkou je silná Evropa složená ze svobodných zemí. Čas od času se však uvnitř unie objevují tendence suverenitu členských zemí omezit. V takových okamžicích je naším úkolem hlasitě říct, že naše hraniční kameny už nikdy nepadnou a že příštím generacím zachováme naši zemi a suverenitu nedotčenou. Jen tak dostojíme svojí povinnosti. Tak jak to kdysi učinil kníže Václav."
Dále čtěte:
- Přemysl Sobotka: Na oběti povodní se nezapomnělo
- Nejvíc protestují ti nekvalitní, řekl P. Sobotka o demonstraci
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas