Sobotka promluvil tvrdě o uprchlících. Opravdu

24.08.2016 11:40 | Zprávy

Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka v rozhovoru pro deník Die Presse objasňuje své plány na zpřísnění pravidel v oblasti přistěhovalecké politiky. Mimo jiné navrhuje, že by měli dostávat finanční podporu od státu jen přistěhovalci s trvalým místem pobytu.

Sobotka promluvil tvrdě o uprchlících. Opravdu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Do Česka přiletělo dalších 23 křesťanských uprchlíků z Iráku. Dočasný domov najdou v Praze Braníku a ve Smilovicích na Frýdecko- Místecku

Lidovecký ministr Sobotka odmítá kritiku šéfa poslaneckého klubu socialistů Andrease Schiedera, podle kterého lidovci informují o navrhovaných změnách pravidel nedostatečně. „Chystáme se kompletní balíček návrhů představit v říjnu. Jedním z klíčových opatření je, že pokud si chtějí přistěhovalci zajistit základní sociální dávky, budou muset uvádět místo svého trvalého bydliště. Zamezí se tak tomu, že budou využívat základní pomoci státu i nelegální migranti.“

Lidovci dále navrhují, aby byl nelegální pobyt cizinců v Rakousku považován za trestný čin. Jak ovšem upozorňuje redaktor Die Presse, zatím nebyly zveřejněny žádné konkrétní kroky, jak změny v legislativě dosáhnout. „Za současné legislativní úpravy je možné pouze ilegálního migranta pokutovat. Chtěl bych právě proto toto téma podrobně prodiskutovat. V současné době prověřují všechny možnosti naši právníci. Na takovém postupu přece není nic neobvyklého,“ míní Sobotka.

Celý rozhovor v němčině najdete ZDE.

Na otázku, kolik žadatelů o azyl, kteří porušili zákon, bylo deportováno, není schopen Sobotka odpovědět. „Takoví žadatelé o azyl nebyli v první řadě deportováni, ale byl ukončen proces vyřizování jejich žádosti o azyl. Nicméně nemohu přesně říci, kolik jich bylo. V Rakousku se může nacházet i několik tisíc migrantů bez právního statusu. Čísla jsou samozřejmě důležitá, ale vše je v první řadě otázkou principu. Ne každý, kdo je odsouzen, ztratí svůj status,“ říká Sobotka s tím, že podle jeho návrhu by tak bylo učiněno automaticky.

Rakouská vláda před několika měsíci schválila, že za letošní rok udělí azyl maximálně 37 500 přistěhovalců. „Pokud se bude současná situace vyvíjet stále stejným tempem, existuje šance, že tohoto limitu nebude dosaženo. Přesto bychom měli přijímat příslušná opatření, abychom předešli krizovému scénáři. Lidé by například mohli žádat o azyl přímo na úřadech ve svých mateřských zemích. Zůstali by tak blízko domova a myslím, že tato varianta stojí za úvahu.“

Sobotka je přesvědčen, že Rakousko dokáže ochránit své hranice před přívalem dalších uprchlíků. „V případě nutnosti jsme připraveni použít veškeré dostupné legální prostředky. Pokud náčelník štábu Othmar Commenda tvrdí, že armáda není schopna svými silami hranice ochránit, tak mě to velmi překvapuje. V takovém případě musím otevřeně hovořit o výstavbě plotů. Stovky kilometrů plotu však nelze nainstalovat za dva měsíce. Potom by musela přijít na řadu armáda.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

20:52 Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

Prezident Miloš Zeman v pořadu Jak TO je s moderátorem Markem Stonišem komentoval aktuální politické…