Premiér ujistil, že máme nízkou nezaměstnanost, a zdůraznil hospodářský růst. „Naše země v této chvíli docela slušně prosperuje,“ konstatoval s tím, že to nestačí, protože je třeba hlavně dostat peníze k lidem. „Vláda na to má nástroje. ČSSD proto celé dva roky ve vládě tlačí na to, aby se valorizovaly důchody, prosadili jsme jednorázový příspěvek pro každého seniora 1 200 korun, chceme, aby byl vyplacen i příští rok. Chceme, aby se valorizace penzí zvýšila. Jsem rád, že vám mohu oznámit, že ve státním rozpočtu jsme vybojovali peníze na to, aby valorizace byla alespoň 200 korun v průměru.“
Pak zmínil, že ČSSD hodlá zvýšit minimální mzdu, což se zatím podařilo o 1 400 korun, a záměrem je v příštím roce dostat se alespoň na 11 tisíc korun hrubého. Připomenul, že zvedli platy učitelům od 1. září, a pracují na tom, aby se přidalo hasičům a policistům. Pak přešel ke zdravotní péči a upozornil na zrušení poplatků ve zdravotnictví a snížení DPH na léky. „Budeme se snažit, aby zdravotní péče byla dostupná i nadále. Bráníme tomu, aby se zvyšovala spoluúčast pacientů. Když někdo říká, že je zdravotní péče zadarmo, tak bych ho poslal do lékárny, ať si jde vyzvednout léky,“ upřesnil. A pak zmínil, že 1. ledna se zvýší sestřičkám a lékařům platy o deset procent. Po stránce bezpečnosti je u nás podle Sobotky také všechno v pořádku. „Podle statistik jsme šestá nejbezpečnější země na světě.“
Dienstbier chce prosadit dostupné bydlení pro všechny. Jen ty daně asi bude třeba zvýšit
Pak se slova ujal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. „Zmínil bych ještě jednu docela zásadní věc a jde to přes velký odpor ztuha i v rámci koalice, a to je sociální bydlení, které má zajistit dostupnost bydlení každému,“ uvedl s tím, že platit náklady na bydlení z jednoho důchodu je velmi složité. „Každý člověk se musí rozumnou měrou podílet na společném bohatství. Nestačí bohatství jen vytvářet, ale i jej spravedlivě rozdělovat a s tím souvisí i oblast daní,“ zhodnotil Dienstbier a zdůraznil, jak je nutné vybírat daně. „Zahraničním investorům jde na dividendách 300 miliard korun ročně. To si nelze ani představit, co by se za to dalo nakoupit.“ Odmítl, že by chtěl nějak omezovat ty, kteří investovali, a zpochybňovat jejich právo na spravedlivý podíl: „Ale možná nějaké progresivnější nebo o něco vyšší zdanění zejména v oblastech, kde se vytváří největší zisk, ať už je to energetika, finančnictví, to jsou věci, ke kterým se musíme vrátit.“ Upozornil na to, že vláda nemůže stále snižovat daně.
Váňa: Zemánkovi věříme. Byl poslanec, ale také dřevorubec
Besedu moderoval lídr ČSSD do krajských voleb, poslanec Jiří Zemánek, jenž po vyjádření ministra předal slovo poslanci Romanu Váňovi, který je i předsedou bezpečnostního výboru. Ten ujistil, že žijeme v bezpečném státě a nemusíme se ničeho bát: „Od loňska klesla kriminalita o dalších 14 procent. Je to vůbec nejnižší kriminalita od roku 1991. Tohle je bezpečná země, kde by se mělo příjemně žít.“ Na adresu kandidáta na hejtmana pak upozornil, že prošel řadou zaměstnání. „Je to člověk, kterému věříme. On to dokázal svým životem. Prošel mnoha zaměstnáními, funkcemi, byl učitel, místostarosta, poslanec, ale taky dřevorubec, který bral každý den pilu a šel kácet stromy, protože musel rodinu nějak uživit.“
Z publika: Je tu obrovská nezaměstnanost. Jsme město důchodců a matek s dětmi
Pak už Zemánek zahájil diskusi, ale nikdo se nepřihlásil. Tak se slova ujal poslanec Váňa, který se ptal na dojem premiéra z Olomouckého kraje, jenž pak konstatoval, že jde o nedoceněný region z hlediska turistů, a přitom má co nabídnout. První dotaz z publika se věnoval situaci v sociálních službách, na kterou se podle tazatele zapomíná. Premiér v reakci ujistil, že místo letošních navýšených osmi miliard se už příští rok bude rozdělovat devět miliard a chce zvýšit platy v sociálních službách.
Další dotaz byl už poněkud ráznější. Tazatelka nejdřív zkritizovala sportovní zařízení ve městě. Uvedla, že každá strana před volbami slibuje stavbu krytého bazénu, ovšem jen desítky let vyhazují peníze za projekty. V dezolátním stavu je prý i zimní stadion. A pokračovala dál: „Je tu obrovská nezaměstnanost, a to nikoho nezajímá. Veškerý průmysl, který tu byl, se zrušil. Všichni za prací dojíždějí nebo jsou nezaměstnaní. Je to město důchodců a matek s dětmi. Divadlo se zrušilo, kino je v dezolátním stavu. Jediné, co se opravilo, je tento sál, a to je trochu málo. Vozovky se opraví a pak zase rozkopou,“ stěžovala si tazatelka, která pak sklidila potlesk.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá