„Linie Evropy se musí být jednotná, pokojná, důsledná a důkladná. V žádném případě Evropa nesmí postupovat hystericky," řekl Sobotka.
Český premiér zdůraznil, že podle České republiky a jejích evropských partnerů bylo krymské referendum nezákonné a v rozporu s ukrajinskou ústavou. „Jediné řešení může být takové, že si Rusko a Ukrajina společně sednou za jednací stůl," vyzval Sobotka.
Šéf české vlády se rovněž vyslovil pro urychlený podpis alespoň politických částí asociační dohody mezi Ukrajinou a EU. „Evropa však může Ukrajině dát jen takové přísliby, které dokáže také opravdu splnit," dodal Sobotka.
Předseda české vlády rovněž odmítl rozdělení Ukrajiny na dva nezávislé státy, jako tomu bylo v případě Československa. To se rozdělilo legálně, zatímco vývoj na Ukrajině je porušením tamní ústavy. „Odštěpení (Krymu) se navíc děje s vojenskou podporou sousedního státu, ačkoli ruská menšina na Krymu v minulých letech neměla žádné problémy," řekl Sobotka.
Obyvatelé Krymu se v nedělním referendu drtivou většinou hlasů vyslovili pro unii s Ruskem.
V Bruselu dnes budou ministři zahraničí zemí EU jednat o zavedení protiruských sankcí. Vybraným osobám má být za porušení územní celistvosti a suverenity Ukrajiny zmražen majetek a zakázány cesty do Evropské unie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: dkr, čtk