Sobotkův kabinet rozhodl, že bude důchody zvyšovat víc. Ještě to ale musí schválit poslanci

17.02.2016 11:26 | Zprávy

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) posílá do Poslanecké sněmovny návrh, který má kabinetu umožnit zvyšovat penze víc, pokud by valorizace podle pravidel zákona měla být hodně nízká. Důchody by ale mohl ročně zvedat maximálně o 1,7 procenta. Penzisté by vyšší částku dostávali vždy od ledna jako dosud. Na úpravě pravidel valorizace se dohodla v prosinci koalice. Aby změna začala platit, musí ji schválit zákonodárci a podepsat prezident.

Sobotkův kabinet rozhodl, že bude důchody zvyšovat víc. Ještě to ale musí schválit poslanci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodkyně, ilustrační foto

„Měníme pravidla zvyšování důchodů. Vláda bude moci svým rozhodnutím valorizovat penze více, než jí zákon umožňuje dnes,“ uvedl k dnešnímu rozhodnutí kabinetu předseda vlády.

Podle zákona se důchody v Česku zvyšují vždy na začátku roku, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Tyto ukazatele za poslední období byly nízké, takže penze letos rostly jen o 40 korun. Vláda kvůli tomu pak navrhla dát důchodcům příspěvek 1000 korun, Sněmovna schválila nakonec 1200 korun. Penzisté je dostávají teď v únoru. Pokud by kabinet přidal o 1,7 procenta, odpovídalo by to částce skoro 200 korun.

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňského září starobní, invalidní a pozůstalostní důchod pobíralo 2,86 milionu lidí. Starobní penzi dostávalo 2,37 milionu žen a mužů. V průměru měli 11 334 korun. Důchodový účet skončil loni se schodkem 33,6 miliardy korun. Na penze se vyplatilo 385,5 miliardy a vybralo 351,9 miliardy korun.

Když bude nízká inflace, mohla by vláda zvýšit důchody až o 1,7 procenta

Kabinet by podle návrhu novely měl mít možnost zvýšit penze až o 1,7 procenta, pokud by ceny a mzdy v Česku nerostly a valorizace by měla být nízká. Podle odhadů Ministerstva práce a sociálních věcí by vláda ale nejspíš po opatření do roku 2020 sáhnout nemusela. Důchody by se měly díky růstu výdělků zvedat asi o 200 až 300 korun, uvedl resort v podkladech pro vládu.

Podle autorů návrhu by si zvýšení penze o 1,7 procenta vyžádalo další výdaje ve výši 0,3 procenta HDP. V loňských hodnotách to odpovídá zhruba 14 miliardám korun. Změna valorizace by se neměla týkat jen penzí, ale i příplatků k důchodu. Zákon by měl podle plánu začít platit v srpnu, aby se podle něj mohlo postupovat už pro příští rok.

Zásadně proti návrhu se postavila Česká národní banka. Podle ní nynější pravidla odrážejí růst životních nákladů i vývoj ekonomiky. Nepovažuje za vhodné, aby o tak velké sumě rozhodovala sama vláda „diskrecí“.

Zavádí se znovu to, co bylo před pár lety zrušeno

Vláda už dřív možnost schválit i vyšší než zákonnou valorizaci měla. Novela to ale před pár lety zrušila. Zákonodárci to zdůvodňovali třeba tím, že by kabinet neměl mít šanci před volbami přidávat víc, a tak si „kupovat hlasy“.

Sobotkova vláda by podle nových pravidel ráda postupovala už při zvýšení důchodů pro příští rok. Navrhuje proto projednat normu v Parlamentu zrychleně, aby mohla začít platit už od srpna.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Cenzura, umlčování názorů.“ Zuckerberg vypustil ohromující přiznání

17:55 „Cenzura, umlčování názorů.“ Zuckerberg vypustil ohromující přiznání

Společnost Meta, která zřizuje sociální sítě Facebook a Instagram, slovy svého zakladatele Marka Zuc…