„Tvrdí, že podoba instalace se rozchází s původně předloženými plány. Není tomu tak, dílo vypadá přesně tak, jak bylo avizováno. Požadovali po nás, abychom ho odstranili, zůstane ale na místě podle plánu do 2. června. Je to ostuda, zvláště ve chvíli, kdy sem přijela rodina mladého muže, který tehdy na hranicích zemřel,“ řekl dnes ČTK jeden z autorů sousoší, Petr Motyčka.
„Dílo má být odstraněno pod záminkou vizualizace krve, která vytéká z těla oběti. Je to smutné a směšné zároveň, neboť právě totalitní režimy jsou na prolévání krve postaveny,“ řekla ČTK europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). „Není to tak dávno, co se podobná dramata odehrávala na hranicích uvnitř Evropy. Neměli bychom zapomínat!“ dodala.
Instalace připomíná smrt Hartmuta Tautze, který se pokoušel v roce 1986 jako osmnáctiletý uprchnout z tehdejšího Východního Německa přes Československa do Rakouska. Při přechodu hranic ho roztrhali psi, které na něj poslala pohraniční hlídka pouhých 22 metrů od hranice se svobodným světem. Vojáci Tautze našli ležícího, neposkytli mu však pomoc, ale vyslýchali ho a prohledávali okolí. Tautz druhý den zemřel v důsledku obrovské ztráty krve. Za jeho smrt nikdo nebyl souzen ani obviněn. Členové hlídky dnes žijí ve věku 48 a 51 let v Česku a na Slovensku.
Dílo je instalováno na promenádě před vstupem do Evropského parlamentu v souvislosti s konferencí, kterou dnes pořádá Platforma evropské paměti a svědomí. Ředitelka platformy Neela Winkelmannová kontaktovala Pode Bal k vytvoření díla k tématu železné opony a zločinů s ní spojených, jimiž se konference zabývá. Pode Bal již dříve ve svých dílech reflektoval současné vnímání minulosti a především komunistických zločinů.
Dílo je podle tvůrců kromě historické události inspirováno i současnou politickou situací v Evropě. Výjevu se smrtí Tautze přihlížejí zvířátka, která mají tváře Karla Marxe, Vladimira Putina či populárního levicového filozofa Slavoje Žižeka. Zem, na níž mladé Tautzovo tělo spočívá, provrtávají červi s tváří Noama Chomského, další osobnosti s velkou popularitou, jehož levicové smýšlení ale autoři sochy také vnímají jako nebezpečné pro budoucnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk