„Příčiny vysoké volební účasti nemusejí být jen pozitivní. Vystrašená společnost = ohrožená společnost,“ píše ve svém komentáři na serveru Aktuálně.cz Richterová a ptá se, kam společnost dostane tolerování dezinformací a lží.
Ve druhém kole prezidentských voleb, kde se utkali Petr Pavel a šéf ANO Andrej Babiš, přesáhla volební účast 70 % a šlo o nejvyšší výsledek od sněmovních voleb od roku 1998. To mnohé v první chvíli potěšilo, stejně jako Richterovou. „Na konci ledna jsem se radovala, že ke druhému kolu prezidentských voleb přišla spousta lidí. K urnám se vypravili ti, kteří normálně nechodí. Nebývalý zájem hlásily i volební komise v sociálně vyloučených lokalitách. Konečně se probrali, říkalo se. Co ale zvedlo tyhle lidi z pohovek?“ ptá se Richterová.
Richterová například připomíná, že Andrej Babiš triumfoval na mosteckém sídlišti Chanov, kde k volbám přišla čtvrtina obyvatel a Babiš získal rekordních 93 procent hlasů. Mezi Romy totiž prý zavládla totální panika. „Všichni si mysleli, že vítězství Petra Pavla bude znamenat vstup Česka do války, romské ženy se bály, že jako první odvedou jejich muže a syny. Na Facebooku jely každý den streamy takzvaných lajfkařů, kteří se předháněli v líčení katastrofických scénářů. Nikdy jsme nic podobného nezažili,“ psali prý Richterové sociální pracovníci z Děčína.
Důvodem je podle Richterové jak „mimořádně odpudivá“ prezidentská kampaň Andreje Babiše, tak obecně rostoucí trend, kdy dezinformační narativy rezonují mezi nejchudšími obyvateli. Sociální pracovnice z Chomutova popsala své zážitky, kdy Romové za svoji bídu viní ukrajinské uprchlíky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma