Budoucnost dodávek plynu do ČR je nadále nejistá. Vláda Petra Fialy se chlubí, že už zajistila naplnění zásobníků na 80 %. „Když budeme hospodární, zimu zvládneme,“ říká pak ministerstvo Jozefa Síkely, který na dnešek svolal jednání rady pro energetiku. Včera se pak úřad vlády pochlubil, že v případě nedostatku plynu bude Česko a Německo „postupovat společně a solidárně“. Na Primě CNN pak Petr Fiala prohlásil, že lidé se nemusejí bát, že by si v zimě nezatopili.
„Nemusejí se bát, ale netajím se, že ta situace je těžká. Dělali jsme velmi intenzivně řadu i velmi nezvyklých kroků, abychom plyn zajistili. Energetická bezpečnost ČR je velmi špatná a předchozí vlády opravdu neudělaly nic. My jsme koupili zásoby plynu, začali naplňovat zásobníky a máme je naplněné z 80 procent, což nikdy historicky v tomto čase nebylo,“ uvedl.
Do Bruselu, kam jsem svolal mimořádnou radu ???? pro energetiku, přijíždíme jako premianti. Letos jsme zavedli pravidlo, aby plynové zásobníky v zemích EU musely být před zimou naplněny alespoň na 80 %. V ???? jsme dnes tuto hranici překročili a máme 2 miliardy a 687 milionů kubíků.
— Jozef Síkela (@JozefSikela) July 25, 2022
Pracujeme pro vás. @strakovka a @mpo_tweetuje ??
— MPO ČR (@mpo_tweetuje) July 25, 2022
?? Jednáme tak, abychom zajistili dostatek energie pro život i podnikání.
?? Plníme zásobníky plynu na rekordní úroveň.
?? Do hmotných rezerv jsme nakoupili plyn za 8,5 mld. Kč.
Když budeme hospodární, zimu zvládneme. pic.twitter.com/YzWZ6YKD7b
Pro Českou republiku, jako vnitrozemský stát, je také důležitá solidarita. Důležitá je jak na evropské úrovni, tak se vládě podařilo dohodnout s Německem, že v případě nedostatku plynu budeme postupovat společně a solidárně. pic.twitter.com/44tOBFt6Na
— Úřad vlády ČR (@strakovka) July 25, 2022
Podle posledních zpráv bude zřejmě šetření potřeba. Gazprom zastavil další turbínu na plynovodu Nord Stream 1 a od 27. července tak bude plynovod fungovat jen na 20 % své celkové kapacity. Sousední Německo pak chce ušetřit dokonce 20 % plynu, aby přežilo zimu. A to různými způsoby, například tím, že naplní o pět procent více své zásobníky, znovu otevře své lignitové elektrárny a také se bude šetřit ve státních budovách a šetření dostanou nakázáno i některé firmy.
Pokud společnost spotřebuje více než deset gigawatthodin energie za rok, tak německý ministr hospodářství Robert Habeck chce, aby pro takovou firmu byla tato opatření povinná, zejména krátkodobá opatření. I Habeck chce povinnost mít zásobníky naplněné, a to v září na 75 %, v říjnu na 80 až 85 % a v listopadu na 90 až 95 %.
????BREAKING ????
— Javier Blas (@JavierBlas) July 25, 2022
??Gazprom halts one more turbine at its main compressor station in the Nord Stream 1 gas pipeline
??Gazprom says NS1 flow will drop from July 27 to 33mcm / day (down 50% from ~60mcm / day currently, and equal to just 20% of the pipeline capacity)
K čemu může šetření vést? Mimo jiné by v případě nedostatku plynu bylo ohroženo pivovarnictví. „Pokud by došlo k úplnému omezení dodávek plynu včetně rezerv, mělo by to zásadní vliv na celé pivovarnictví včetně našich dodavatelů. Byli bychom schopni vyrábět a prodávat v omezeném množství,“ uvedl mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář pro ČTK.
Prazdroj je největší český pivovar. Z plynu získává 40 procent energie na výrobu piva. Dle svého mluvčího chce Prazdroj postupně od používání plynu upouštět a začít používat obnovitelné zdroje. „Část ohřevů v pivovaru v Plzni je nově zajištěno takzvaným zeleným teplem, tedy parou vyráběnou spalováním biomasy, kterou pivovar nakupuje od sousední firmy Plzeňská teplárenská. Dlouhodobou strategií Prazdroje je snižování spotřeby zemního plynu. Nahrazovat jej chce obnovitelnými zdroji, například tepelnými čerpadly na ‚zelenou elektřinu‘, případně obnovitelnými variantami, jakými jsou bioplyn a další,“ řekl ČTK Kovář.
Co z nedostatku piva v pivním národě bude, o tom žertoval politolog Martin Chmela, který odhadl, že nedostatek plynu povede k nedostatku piva a nedostatek piva v Česku způsobí pád vlády. Dodejme, že v Česku je dobře známé úsloví, že vláda, která zdraží pivo, do roka padne.
Omezení dodávek plynu = omezení výroby piva = pád vlády https://t.co/MZ7h1m0qnZ
— Martin Chmela (@chmelamar) July 26, 2022
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas