Člen dolní komory Parlamentu ČR Aleš Juchelka má za to, že je nutno vyjadřování veřejnoprávních novinářů na sítích více regulovat. Zdá se mu totiž, že se množí případy, kdy se pracovníci vyjadřují tak, jak by neměli. Na Juchelkovu aktivitu upozornil server Médiář.cz.
Příkladem takového nevhodného vyjadřování byl podle Juchelky např. tweet sportovní redaktorky ČT Dariny Vymětalíkové, v němž tato píše, že lidé ze severní Moravy „nejsou moc chytří“.
Juchelka si proto nechal sepsat studii, jak tuto problematiku řeší v jiných zemích. „Jde mně o zachování nezávislosti a veřejnoprávnosti, takže jsem si nechal udělat tuto studii, abych věděl, jak to funguje někde jinde,” řekl člen volebního výboru Juchelka.
Hlavní editorka deníku Forum 24 Johana Hovorková tvrdí, že jde o útok na nepohodlné novináře. Zmínila v této souvislosti i server ParlamentníListy.cz.
„Mezi novináři, kteří leží v žaludku různým existencím z Parlamentních listů, jsou zejména Marek Wollner, Nora Fridrichová nebo Václav Moravec. Ti občas projeví nějaký názor, přičemž se nikdy nesníží k žádné vulgaritě či nemorálnosti. Prostě jenom vyjadřují postoje, jež jsou ve shodě s demokratickým přesvědčením. A to je právě červený hadr pro celou ruskou frontu, k níž se nyní přidal student žurnalistiky a provozovatel webu Houpací osel Jan Žabka. Jeho ‚analýza‘ chování veřejnoprávních novinářů na sociálních sítích je v podstatě něco jako koncentrované udání,“ napsala Hovorková.
Žabka konstatoval, že Marek Wollner, Nora Fridrichová či Václav Moravec sice píší, že jejich názory nevyjadřují názory ČT, ale přece jen jsou zaměstnanci České televize a na sociálních sítích se k politice nezřídka vyjadřují. Moravec se podle zjištění Jana Žabky vyjadřoval k politice především v roce 2013, v tuto chvíli je prý podstatně zdrženlivější.
Hovorková Žabkovi oponovala, že projevení názoru k demokracii patří a projevit názor je naprosto v pořádku.
„Žabka řeší, kolik lidí veřejnoprávní novináře sleduje a co novináři na sítích píší. Používá příklad etického kodexu BBC a čtenář získá jakýsi nepříjemný dojem, že snad je toho projevování názorů až příliš. Tak si to řekněme upřímně – žádného projevování názorů není příliš a každý na něj má právo, ať pracuje kdekoli. Dojemná snaha o údajnou nezávislost připomíná nadšení svazáků z 50. let. Copak novinář není občan? Samozřejmě, že je. A ještě zajímavější je, že zájem o novináře trvá, ale nikoho zjevně příliš netrápí chování členů mediálních rad. Člen Rady ČTK Petr Žantovský a člen Rady ČRo Tomáš Kňourek pravidelně publikují na dezinformačním webu Parlamentní listy a jejich články jsou namířeny proti nezávislým médiím. Jenže zastávat se těch, kdo jsou momentálně pod palbou vládnoucí moci, je velmi nepohodlné. Mnohem lepší je postavit se na stranu silnějšího a útočit,“ konstatovala Hovorková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp