Doma není nikdo prorokem, mohl by si říkat americký filantrop maďarského původu George Soros v souvislosti s problémy, které měla v Maďarsku jeho organizace Open Society Foundations. V žádné jiné zemi nebyl on a jeho spolupracovníci trnem v oku jako právě v jeho rodné zemi, odkud utekl před komunisty do Spojených států, kde získal závratné bohatství a upozornil na sebe například v roce 1992, kdy svými spekulacemi vydělal miliardy na britské libře.
Poslední měsíce Orbánova vláda avizovala, že chce zpřísnit podmínky pro nevládní neziskové organizace, které získávají peníze ze zahraničí a prosazují liberální přistěhovaleckou politiku, což je právě případ Sorose a jeho nadace. Ve svém dnešním prohlášení její vedení potvrdilo dohady z posledních týdnů a informovalo, že se stěhuje pryč z Budapešti. Příští destinací Open Society Foundations tak bude hlavní město Německa Berlín.
V Německu se vzhledem k liberální přistěhovalecké politice dostane nadaci vlídnějšího přijetí. „Maďarská vláda absolutně znevážila naši práci. Při potlačování občanské společnosti s cílem dosáhnout politického zisku používá strategii, která v historii existence Evropské unie nemá obdobu,“ uvedl prezident nadace Patrick Gaspard. Orbánova vláda mezitím plní své předvolební sliby a chystá restriktivní opatření vůči nevládním neziskovým organizacím.
Již v rámci kampaně Orbánova vláda nijak neskrývala, že jedním z hlavních témat je právě Soros a jeho aktivity v zemi. Nyní přichází na řadu konkrétní kroky, které nepotěší nejenom nevládní neziskové organizace, ale také samotnou Evropskou unii. Brusel dlouhodobě kritizuje negativní vztah Budapešti k „občanské společnosti“ a před několika týdny se dokonce v Evropském parlamentu projednávala zpráva, kde se řešil vztah maďarské vlády a její údajné potlačování nezávislosti médií a právě zmiňované občanské společnosti.
Sorosova budapešťská pobočka se sice stěhuje do Berlína, ale jak vyplývá z jejího prohlášení, svých aktivit v Maďarsku se úplně nevzdává. „I nadále budeme podporovat občanskou společnost v zemi v otázkách, jako jsou lidská práva, svoboda médií, transparentnost, vzdělávání či zdravotní péče. Všemi dostupnými prostředky se budeme snažit, abychom chránili základní lidská práva, která jsou za současné situace v zemi ohrožena.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro