„Rozhodnutí belgického soudu zatím nebylo ČR doručeno. Jakmile se tak stane, ČR se s rozhodnutím seznámí a nepochybně využije opravného prostředku k Nejvyššímu soudu Belgie. V případě, že dojde ze strany společnosti Diag Human SE k jakýmkoliv právním krokům vůči majetku ČR, využije ČR všechny právní prostředky k zajištění jeho ochrany,“ sdělila ČTK ředitelka odboru komunikace ministerstva Gabriela Štěpanyová.
Podobně už dříve rozhodlo Lucembursko, kde v červnu exekuční soud nařídil inkaso z českých obestavených účtů. Podle tehdejšího vyjádření Ministerstva zdravotnictví však nebyly rozsudkem dotčeny žádné peníze. Česko podle firmy v roce 2017 začalo z Lucemburska stahovat svá aktiva, což prošetřovala i lucemburská prokuratura.
Vláda podle firmy Diag Human nereaguje na výzvy k jednání. „Vláda se rozhodla tajit svůj dluh před veřejností a Sněmovnou, ale tajit jej před mezinárodními finančními institucemi a ratingovými agenturami je poněkud odvážné a hlavně nákladné,“ uvedl dnes předseda představenstva společnosti Diag Human Josef Šťáva. Úroky dlužné částky podle něj tvoří půl miliardy korun ročně.
Diag Human se s Českem řadu let pře kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, kterým arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc už byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky. Diag Human se dále v několika zemích soudí s Českem o náhradu za údajně ušlý zisk.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab