Soudce Trumpa vyšetřován. Mluvil s někým, s kým neměl

10.05.2024 14:39 | Zprávy

Kontroverzní americký právník Adam Leitman Bailey tvrdí, že pár týdnů před vydáním rozsudku proti Donaldu Trumpovi v New Yorku hovořil se soudcem Nejvyššího soudu na Manhattanu Arthurem Engoronem o Trumpově případu. Soudce, který poté vynesl rozsudek proti Trumpovi ve výši 455 milionů dolarů, se tím mohl dopustit nezákonného jednání a nyní čelí vyšetřování Státní komise pro chování soudců.

Soudce Trumpa vyšetřován. Mluvil s někým, s kým neměl
Foto: Repro Twitter
Popisek: Trumpova fotka ze zatýkání

Leitman Bailey má v New Yorku pošramocenou pověst a v roce 2019 mu byla na čtyři měsíce pozastavena advokátní licence kvůli tomu, že „poradil“ klientovi, aby „spáchal sebevraždu“. Kontroverzní právník nyní vyvolal státní vyšetřování poté, co prohlásil, že komunikoval se soudcem Nejvyššího soudu na Manhattanu Arthurem Engoronem tři týdny předtím, než tento soudce v únoru vydal rozsudek proti Trumpovi ve výši 455 milionů dolarů.

„Mluvil jsem s ním tři týdny předtím. Viděl jsem ho v rohu soudní budovy, přišel jsem k němu a začali jsme si povídat... Chtěl jsem, aby věděl, co si myslím a proč... Opravdu chci, aby to dal do pořádku,“ uvedl Bailey podle informací New York Post.

Tento rozhovor vyvolal vyšetřování ze strany Státní komise pro chování soudců. Soudce totiž nemůže komunikovat o případech mimo přítomnost všech stran v dané věci. Podle státních pravidel pro chování soudců může soudce „získat radu nezaujatého odborníka“, pokud jsou strany předem informovány a mají možnost reagovat.

Bailey uvedl, že Engoronovi sdělil svůj názor na zákon o podvodech, který je ústředním bodem žaloby newyorské generální prokurátorky Letitie Jamesové proti Trumpovi. Realitní právník tvrdí, že soudci „vysvětlil“, že nevěří, že by tento zákon mohl být použit v případu společnosti Trump Organization.

„Měl spoustu otázek, víte, ohledně určitých případů. Prošli jsme to,“ řekl o Engoronovi.

Mluvčí státních soudů Al Baker ale pro NBC popřel, že by Engoron a Bailey o případu hovořili. „Mezi soudcem Engoronem a panem Baileym ani žádnou jinou osobou nedošlo k žádnému rozhovoru ex parte týkajícího se této záležitosti,“ uvedl Baker v prohlášení. „Rozhodnutí, které soudce Engoron vydal 16. února, bylo pouze jeho, bylo hluboce zváženo a zcela neovlivněno touto osobou,“ dodal mluvčí.

Robert Tembeckjian ze Státní komise pro chování soudců situaci odmítl komentovat. „SCJC je omezeno přísným statutem důvěrnosti a nemůže se k této záležitosti vyjádřit,“ uvedl Tembeckjian.

Kontroverzní právník není spojen s žádným z případů, které se v současnosti kolem exprezidenta Trumpa vedou, ale v souvislosti s Engoronovým rozhodnutím poskytl různým médiím několik rozhovorů, v nichž nabízel právní komentáře.

Bailey se v sérii dalších rozhovorů přiznal, že Trumpa nepodporuje, a uvedl, že v minulosti realitního magnáta zažaloval. V navazujících rozhovorech dovysvětlil, že v rozhovoru se soudcem jméno Trump nepadlo a hovořili pouze obecně o právu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Jan Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Jan Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…