Necelá stovka lidí se ve středu večer vydala v pětačtyřiceti tisícovém Jablonci nad Nisou debatovat s Miroslavem Kalouskem. Bývalý ministr financí, zakladatel a někdejší předseda TOP 09 se po čase vydal do českých regionů v rámci akce „Na pivo s Mirkem“, která má zhruba osmiletou tradici.
Kalousek zdůrazňuje, že se sám nikam nevnucuje a vydá se pouze tam, kam obdrží pozvání, což platilo i v tomto případě. Svého bývalého stranického šéfa pozvala k debatě jablonecká buňka TOP 09. Restaurace umístěná v historické vile nedaleko centra Jablonce byla zaplněná a místa v předních řadách byla dlouho dopředu rezervovaná.
„Nejprve si dovolím říct něco úvodem a poté se mě můžete ptát, můžete mi nadávat. Jsem na to zvyklý a rád si poslechnu vaše názory,“ naladil hned v počátku Kalousek své publikum. „Přemítal jsem, co hezkého, hřejivého a povzbudivého bych vám po Velikonocích řekl, a aby to zároveň byla pravda. Nepřišel jsem na nic jiného, než že by to mohlo být ještě horší, než nyní je,“ začal své vystoupení.
Pro vládu, kterou často kritizuje, našel i slova chvály. „Vláda složená z pěti subjektů se poměrně obdivuhodně dokázala vypořádat s řadou výzev, z nichž s většinou nemohla počítat. Uprchlická krize, válka. Po dlouhé době se nemusím v zahraničí stydět za svou vládu. Co mě ale trápí, protože jde o moje celoživotní zaměření, je hospodářská a zejména rozpočtová politika. Rozpočtová odpovědnost. Mohu si občas půjčit, ale nemohu si půjčovat pořád,“ otevřel své dlouhodobé téma.
Současná rozpočtová situace je podle něho neudržitelná. Česká republika je prý v situaci rodiny, která bydlí v bytě, za který platí vyšší nájem, než jsou příjmy této rodiny. „To prostě nemůže fungovat. Vláda nedává rozpočet po Babišovi do pořádku, přestože to slíbila. Vláda schválila konsolidační balíček, kterým kompenzuje výdaje, které sama navýšila. Můj přítel Vlastimil Válek dobře ví, že jako ministr financí bych se nechal raději zastřelit, než abych schválil pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce,“ sdělil. Premiér Fiala podle něho sliboval konsolidovat tempem jedno procento HDP ročně, ale v reálu to byla jedna desetina procenta.
Podle jeho slov je jasné, že všechny současné krize, kterým čelíme, nakonec odezní. Zcela jiná krize na nás ovšem čeká. „Nemůžeme se ale vyhnout demografické krizi. Až silné ročníky husákových dětí odejdou do penze, mladší ročníky, kterých je mnohem méně, nebudou mít šanci to ufinancovat. To není ideologie, ale jednoduché počty. Jsem smířen s tím, že až mi bude 80, problém bude kulminovat a důchod bude na hranici chudinské dávky. Jsem zvyklý, budu chovat králíky, pěstovat brambory a nějak to překlepu. Jenže zdravotní péči si na zahradě nevypěstuju,“ uvedl s tím, že vláda nemá odvahu se do řešení problému s důchody razantně pustit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka