Spláchnutí do h*jzlu. Piráti: po „ano“ Fialovi přišlo to nejhorší

16.11.2021 7:24 | Ze sítí

Drtivá většina členů České pirátské strany je pro to, aby se jejich strana na vznikající vládě podílela. A zatímco někteří Piráty chválí za dospělost, jiní za jejich rozhodováním vidí touhu po moci, po funkcích a po penězích. „Piráti měli raději vypít pár litrů 82% chlastu než jít do vlády,“ ozvalo se například. Piráti prý touto cestou sejdou z očí, pak z mysli a následně i z politické scény.

Spláchnutí do h*jzlu. Piráti: po „ano“ Fialovi přišlo to nejhorší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš

Otázka, zda bude následující vláda vládou čtyřkoalice nebo pětikoalice, už má odpověď. Hlasování na pirátském fóru skončilo a drtivá většina členů vstup do vlády ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN podpořila. Pro bylo 888 z celkem 1082 hlasujících, tedy 82,1 %. „Společné rozhodnutí o vstupu do vlády vnímám jako velký závazek odvádět co nejlepší práci. A je to také závazek pro členy pirátské strany směrem k voličům, kteří nám dali důvěru ve volbách. Hájit budeme samozřejmě nejen jejich zájmy, ale zájmy všech občanů této země,“ řekl o hlasování Ivan Bartoš dle ČTK.

Menší faux pas pak pro Piráty bylo, když Jakub Michálek v pořadu Ptám se já uvedl, že hlasování tak trvá, protože i Piráti jezdí na víkend na chatu. Což komentoval autor politických přehledů, Štěpán Ryšavý: „Občas mám pocit, zda vlastně v té straně neexistuje žádné předsednictvo s mandátem něco rozhodnout a odpovědností za výsledek, ale jsou vlastně jen profesionální sekretářky a moderátoři diskusí na fóru.“

Co účast na vládě Pirátům přinese, se ukáže až časem. Komentátor SeznamZpráv Jindřich Šídlo míní, že Piráti dospěli, když se drtivá většina rozhodla pro podpoření koaliční smlouvy, kterou sjednalo vedení strany.

Nicméně, někteří za rozhodnutím Pirátů vidí touhu po moci a po penězích, například komentátor Info.cz Petr Holec. „Ideály přes palubu, diktuje hypotéka a leasing,“ popsal rozhodnutí členů.

Volební sázkař Michal Sirový prohlásil, že výsledek je velká porážka pro europoslance Peksu a Gregorovou, kteří se na účast ve vládě příliš příznivě netvářili. „Že dostane Bartošovo křídlo po tom volebním masakru 82 % podpory... to je, myslím, velmi nečekané. A vcelku to i naznačuje směr pro další volební sjezd Pirátů...“ mínil. Ovšem podle advokáta Radka Pokorného to dokazuje něco jiného: „Hodně Pirátů chce pracovat ve státní správě.“

A byli i tací, kteří si myslí, že Piráti udělali chybu. „Piráti měli raději vypít pár litrů 82% chlastu než jít do vlády,“ mínil Marek Spáčil. „Dospělost? Navrhuju změnu názvu z Piráti na Kašpaři. Je naprosto neskutečné, co tahle banda nedospělých a nezodpovědných rozmazlených pitomců po volbách předvádí. A to píšu jako ten, který tuto koalici volil a kromě dvou starostů kroužkoval i pirátku. Přímá demokracie v praxi,“ reagoval na Šídlův příspěvek o dospělosti Jiří Bukovský.

„Vzhůru do zapomnění, Piráti. Hurá do vlády se starými ODS mafiány, se solárním zlatokopem Michalikem s jeho finančními šméčky, s TOP, kterou dál vodí Kalousek. Bravo, za koryta jste zničili svou podstatu,“ gratuloval Pirátům ironicky Tomáš Kubín.

„Piráti se vydali Filipovou cestou (KSČM). Zvítězila korupce konjukturalistů před rozumem poctivců,“ mínil docent Radim Valenčík a později na jejich adresu přitvrdil: „Nechat se spláchnout do hajzlu? Fuj. Horší je nepřiznat si to.“

Delší příspěvek k pirátskému angažmá ve vládě měl divadelní herec Vít Macháček, který na twitteru vystupuje pod přezdívkou Aslanex. „Jen si uvědomte, že tímto Piráti ztratili jednu ze záchranných možností, jak se ještě naposledy nadechnout. Jestli je někdy něco odlišovalo od ostatních stran, byl to důraz na demokracii, svobodu, férovost a transparentnost. Tímto krokem se ovšem stali součástí vlády, která prakticky nic z toho nenabízí,“ mínil.

„Začali už kampaní, kde se svých vlastních myšlenek vzdali ‚ve prospěch‘ koalice, a víme, jak to dopadlo. Jak asi dopadne tento krok? Nemají žádné výrazné ministerstvo, naopak na ně bude vláda i opozice házet všechnu špínu. Jedinými výraznými zůstanou Bartoš a ty dvě postavičky, které bohužel za poslední rok zcela ztratily tvar. Účast ve vládě navíc popírá jejich vlastní slib nekumulování a proti byli i senátoři a europoslanci,“ kritizoval Macháček a dodal: „Ale teď z nich bude další průměrná strana na už plném hřišti.“ Podle něho mají Piráti šanci se „ještě najít“, ale pokud se nic nezmění, tak prý vejdou v zapomnění stejně, jako strana Zelených.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: kas

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

14:33 Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a sportovní redaktor Zdeněk Koutský se podělil se svými oba…