Světové ekonomické fórum (WEF) ve spolupráci se společností Visa zveřejnilo v květnu 2023 publikaci s názvem „Bodový systém městské mobility: měření přechodu k udržitelné městské mobilitě“ (The Urban Mobility Scorecard Tool: Benchmarking the Transition to Sustainable Urban Mobility), ve které akcentuje transformaci městské mobility jako klíč pro klima, zdraví a ekonomiku. Publikace byla vypracovaná za dohledu vedoucího oddělení transformace měst WEF Jeffa Merritta a vedoucího oddělení udržitelnosti společnosti Visa Douglase Saba.
WEF poukazuje na skutečnost, že do roku 2050 bude žít přibližně 70 procent světové populace v městských oblastech, a městská populace by tím měla vzrůst o 2,5 miliardy lidí. Pokud by se v současné dopravě nic nezměnilo, do roku 2050 by 2,1 miliardy osobních vozidel vypustily do ovzduší 4,6 miliardy tun oxidu uhličitého.
Publikace zdůrazňuje, že takovýto scénář je v rozporu s pařížskou dohodou o změně klimatu, proto navrhuje jako řešení „redukci osobních vozidel z 2,1 miliardy na 0,5 miliardy“. Stihnout by se toto snížení v soukromém vlastnictví aut mělo za méně než 30 let. „To by snížilo emise z osobních vozidel o 80 % ve srovnání se scénářem, kdy se nebude postupovat jinak – množství CO2 v atmosféře se sníží o 3,9 miliardy tun ročně.“
WEF navrhuje dosažení tohoto cíle skrze využívání sdílených, elektrických a automatizovaných dopravních prostředků a přechodem na kompaktnější města, která upřednostňují aktivní pohyb jako chůzi nebo cyklistiku.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.