Srbové vzpomínají na Kissingera. Odmítal, aby jim Západ „ukradl“ Kosovo

10.12.2023 15:04 | Komentář

Vznik samostatného Kosova povede k destabilizaci balkánského regionu, protože kosovští Albánci sní o přidružení dalších území z Makedonie a spojení s Albánií. Takové bylo zhodnocení situace světově proslulého diplomata Henryho Kissingera, který americkou politiku vůči Srbsku tvrdě kritizoval. Nyní si tato jeho slova srbská média hojně připomínají.

Srbové vzpomínají na Kissingera. Odmítal, aby jim Západ „ukradl“ Kosovo
Foto: Nakladatelství Prostor
Popisek: Henry Kissinger

Na zesnulého amerického diplomata světového významu Henryho Kissingera v minulých dnech vzpomínala řada srbských deníků. Oceňovali, že bývalý americký ministr zahraničí, který koncem listopadu ve svých 100 letech zemřel, odmítal americkou politiku vůči Srbsku a jeho jižní provincii Kosovo a Metohije. Kissinger dokonce řekl, že Kosovo je pro Srby národní chrám a zpochybňoval americké zájmy na Balkánu.

Prakticky všechny srbské deníky i portály zaměřené na informování o dění na Kosovu a Metohiji citovaly výroky Henryho Kissingera z jednoho ze starších interview. Podle svých slov nechápal, čeho se Amerika na Balkáně snažila dosáhnout.

„Na naší (americké, pozn.red.) vojenské operaci v Kosovu je něco velice špatného. Dokonce tak špatného, že se musím divit, jak Washington přesvědčil své spojence o myšlence vytvářet nějakou mírovou dohodu mezi dobře vyzbrojenými Srby a etnickými Albánci, když si to ani jedna strana nepřála,“ říkal Kissinger.

Pokračoval s tím, že tento konflikt trvá už 600 let. „Do toho přicházíme my a říkáme, že máme řešení, a pokud toto naše řešení nepřijmete, budeme vás bombardovat. Mám s tím problém,“ pokračoval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Izrael a holokaust neexistují. Proti okupantům džihád. Takové učebnice pro palestinské děti platí EU už léta

20:54 Izrael a holokaust neexistují. Proti okupantům džihád. Takové učebnice pro palestinské děti platí EU už léta

Odkazy na utrpení Židů, jako je šoa, což je hebrejská obdoba řeckého pojmu holokaust, nebo antisemit…