Stabilizovat veřejné finance snižováním životní úrovně důchodců. Těžko obhajitelné. Bývalý premiér Špidla promluvil o totální prázdnotě

22.03.2023 21:32 | Reportáž

Měnila se pravidla během hry. Tak nazval ekonom Filip Pertold vládní rozhodnutí o snížení mimořádné valorizace důchodů během růstu inflace. Debaty v Knihovně Václava Havla se zúčastnil i bývalý sociálnědemokratický premiér Vladimír Špidla. Podle něj, když se mluví o důchodové reformě, tak je to totální prázdnota.

Stabilizovat veřejné finance snižováním životní úrovně důchodců. Těžko obhajitelné. Bývalý premiér Špidla promluvil o totální prázdnotě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla

"Dá se ještě nějak zachránit český důchodový systém? A jak? Kde se stala chyba?" Takové a mnohé další otázky pokládal redaktor týdeníku Respekt Jiří Nádoba pozvaným hostům v Knihovně Václava Havla. Byli jimi ekonom Filip Pertold a bývalý premiér Vladimír Špidla.

Zdroje jsou

Právě v Knihovně Václava Havla pokřtil bývalý premiér Vladimír Špidla loni knihu, kterou sepsal s Lubošem Beniakem, zvanou Špidla aneb Zdroje jsou... Prý se její název dá použít i na důchody. "Fakt, který si je třeba v této debatě uvědomit, je, že důchody nejsou zády ke zdi. Nejsme v situaci, že by se nedaly financovat. Dá se mluvit o důchodové reformě a změnách v důchodovém systému. Ale v principu jsou dvě zásadní věci. Zaprvé, že v žádném důchodovém systému žádný technický trik nezpůsobí, že půjde o lacinou věc. Ten se bude pohybovat vždy kolem deseti procent hrubého národního produktu (HDP)...Zadruhé, že podle prognóz, kdyby se náš důchodový systém vůbec neměnil, tak by někdy v roce 2059, kdy situace bude nejhorší, vyžadoval asi 11, 4 procenta HDP, což je věc, která je řešitelná a jsou země, které mají v současnosti náklady vyšší," sdělil s tím, že nepřekročitelné možnosti neexistují.

Ekonoma Filipa Pertolda šokoval poslední rok tím, jak je penzijní systém velmi slabě připraven na tak předvídatelnou věc typu inflace: "Vzoreček je jednoduchý. Penzijní systém nějakým způsobem dlouhodobě garantuje inflaci. Nikdo to nezpochybňoval... Překvapilo mě, že zevnitř státní správy není připraven žádný mechanismus, co se stane, když ustřelí inflace až na osmnáct procent a nominální mzdy rostou o až devět procent méně... Nemluvím o tom, že výběr důchodového pojištění nepokryje výdaje, ale i o dalších věcech, s nimiž se nepočítalo... Třeba, že to nažene sto tisíc lidí do žádostí o předčasné důchody. Z mého pohledu ekonoma trhu práce to je katastrofální výsledek systému. Bude to mít negativní dopad na ekonomiku a může to přinést další ránu do firemní sféry. Mimořádné valorizace zvyšují důchody k vyšším důchodům a to i procentně a nepochopil jsem, proč to tak někdo nastavil... Nově přiznané důchody nám z prosince na leden klesnou v průměru o dva a půl tisíce korun... Jen proto, že nestihly valorizace předchozího roku..."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …