Senátor František Bublan (ČSSD) zavítal do pátečního Interview ČT24. „Každá svoboda má význam jen pokud pociťujeme i určitou míru bezpečí,“ poznamenal hned na úvod host. To neznamená, že bychom žili v policejním státě, ale uchovávání informací o leteckém provozu by nám nemělo vadit. Stejně tak bychom měli předcházet tomu, aby někteří teroristé cestovali přes nás dál do Evropy.
A jak se senátor dívá na snahu zpřísnit legální držení zbraní? Podle jeho názoru to má smysl, protože i radikálové si mohou zbraň koupit nebo odkoupit legálně drženou zbraň někoho jiného. „Myslím, že kontrola držení zbraní je velmi důležitá, protože teroristé budou těžko převážet kalašnikovy z dalekých zemí, když se budou moci vyzbrojit například u nás,“ poznamenal senátor.
V boji s teroristy hrají roli také různé mezinárodní zájmy. Jsou zde zájmy Ruska, USA, Saúdské Arábie, Turecka, Íránu a dalších hráčů. Bylo proto zřejmě třeba, aby napětí dostoupilo určitého bodu, v němž si různorodí aktéři řekli, že toto už nemohou tolerovat.
Politik následně znovu zopakoval, že do registru letecky přepravovaných osob musí mít možnost nahlížet i tajné služby, protože bez toho se prostě neobejdeme. Pár slov padlo také o informaci, že Česko bylo označeno za bezpečnou zemi, pokud jde o tranzit teroristů. Ministr vnitra Milan Chovanec se bránil, že Česko o přesunech teroristů ví a patřičné informace byly předány dál. Bublan se nad tím však lehce podivoval. „Pokud je pravda, že jsme včas předali informaci, tak by to znamenalo, že předané informace nebyly vyhodnoceny odpovídajícím způsobem, což mi přijde zvláštní, ale možné to je,“ připustil. Prozatím je důležité, že nejsme cílovou zemí pro teroristy a host v pořadu vyjádřil přání, aby se to nikdy nezměnilo.
Evropa by si ale měla vzít ponaučení a říci jasné ne radikálním muslimským kazatelům. „Nesmíme opakovat to, abychom přijímali uprchlíky primárně jako pracovní sílu. Pokud se na ně vykašleme, budou si vytvářet vlastní ghetta, nebudou umět náš jazyk a tak podobně, tak nám hrozí, že se budou opakovat chyby Francie,“ vyjádřil názor senátor.
Jasné ano trvalým kvótám
V závěru poznamenal, že bychom měli dobrovolně přijmout uprchlíky a tím vyjádřit určitou solidaritu. Bublan v tom nevidí problém, ani kdyby se tak stalo na základě povinných a trvalých uprchlických kvót. Tyto kvóty se totiž vypočítávají s ohledem na počet obyvatel dané země i na ekonomickou situaci země, takže by k nám dorazila jen odpovídající poměrná část uprchlíků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp