Trend předčasných voleb, kdy na úkor tradičních etablovaných stran vítězí strany nové, se potvdil i v eurovolbách. Jak TOP 09, tak i ANO totiž v evropských volbách kandidovaly poprvé a pro ANO to byly celkově teprve druhé volby. O čem to podle vás svědčí? A domníváte se, že nové strany mohou přinést nějakou pozitivní změnu?
TOP 09 nepovažuji za novou stranu. Vítám, že postavila silnou kandidátku pro evropské volby. Česká republika potřebuje vůči Evropě aktivnější a pozitivnější postoj, takže je dobře, když strany působící v Parlamentu českém - tedy i ANO - kandidují i do parlamentu evropského. Evropa je už dávno součástí našich životů, měla by se stát silnější součástí i naší politiky a veřejného života.
Jaký konkrétní problém vám dělá osobně největší vrásky, ale není ve vašich možnostech jej ovlivnit nebo na to nemá město finance?
Za posledních deset let se mnoha obcím a městům kolem Prahy hodně zvýšil počet obyvatel. Platí to i pro Černošice. Noví obyvatelé potřebují školy, školky, technickou infrastrukturu, služby… Menší a střední obce ale nemají z minulosti v těchto oblastech dostatečné kapacity a nemají ani desítky až stovky milionů, aby ten deficit teď rychle pokryly. Pomoci s tím musí stát, kterému ale toto poznání dost dlouho trvalo. Aspoň v oblasti školství teď vznikla první iniciativa, uvidíme dále.
Eurovolby skončily a před námi jsou volby komunální, kde byste chtěl obhájit váš mandát. Jaké jsou vaše vize a plány, kam chcete město vést do budoucna?
Hodně mi záleží na dalším rozvoji sousedských vztahů, dobré atmosféry a komunitní sounáležitosti. Rád bych dotáhl rekonstrukci místních ulic, stavbu sportovní haly u základní školy, rekonstrukci staré vily pro potřeby úřadu, knihovny, pošty a městské policie, a půdní vestavbu školy. Rád bych připravil další rozvojové projekty. Rád bych dále zlepšil vzhled města. Rád bych i nadále držel Černošice na špičce pomyslného žebříčku z hlediska transparentnosti, otevřenosti a vstřícnosti.
Radnice získala v roce 2012 ocenění Otevřeno za otevřenost radnice a nyní se snaží ještě více zprůhlednit své hospodaření. Občané tak mají nyní možnost na stránkách města nalézt smlouvy, které radnice uzavřela, rozpočet nebo jednotlivé veřejné zakázky. Velké obavy budí ale nyní u řady starostů malých a středních obcí návrh zákona o registru smluv. Obávají se, že zavedení této povinnosti bude natolik náročné, že může v krajním případě ohrozit i samotné fungování místní samosprávy. Jak se na to díváte vy osobně? Jaké dopady by mělo schválení zákona na město?
Jsou to plané obavy. Zveřejňujeme již třetím rokem všechny smlouvy kromě pár úzce vymezených výjimek. Za rok máme smluv přes 500. Nepředstavuje to zátěž, ale úsporu – všichni úředníci, zastupitelé i občané mají smlouvy kdykoliv po ruce, je to dobrý nástroj při práci. Chodí nám méně žádostí o informace podle zákona č. 106/1999. Lidé nám více důvěřují a nám se lépe pracuje.
Jednou z hlavních investic v letošním roce je rekonstrukce čistírny odpadních vod, na niž se vám podařilo získat i historicky nejvyšší dotaci města. Jaké další investice ale plánujete do konce volebního období z rozpočtu?
Kromě ČOV, jejíž stavba poběží až do příštího roku, ještě letos dokončíme stavbu parkoviště u mokropeského nádraží, rekonstrukci ulice Dr. Janského napříč celým městem, připravíme zateplení jedné budovy školy a jedné mateřské školy. A k tomu budou ještě letos další investice do chodníků, osvětlení, stroje na čištění komunikací aj.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková